Syn.: Annona triloba L., Annona pendula Salisb., Asimina campaniflora Spach, Asimina conoidea Spach, Asimina glabra K. Koch, Asimina triloba Koch, Asimina virginiana Poit. et Turpin, Orchidocarpum arietinum Michx., Porcelia triloba (L.) Pers., Uvaria conoidea Lem., Uvaria triloba (L.) Torr. et A. Gray
Česká jména: muďoul trojlaločný (Presl 1846)
Čeleď: Annonaceae Juss. – láhevníkovité
Rozšíření: Východní část USA – od jihu státu Michigan až po severní Floridu, na západě areál zasahuje až do východního Texasu a Kansasu. Pěstuje se v subtropech a teplejších oblastech mírného pásma. V Americe nejseverněji se vyskytující zástupce jinak především tropické čeledi Annonaceae. Lichtenštejnové tento druh pěstovali ve svých lednicko-valtických školkách už v roce 1809.
Ekologie: Ve své domovině roste v nížinách podél vodních toků, v lužních lesích, roklích, příkopech a na zaplavovaných územích, na půdách vlhkých, mírně kyselých. Kvete od března do května.
Popis: Opadavý keř až nízký strom, 1,5–11(–14) m vysoký, s kmenem 20–30 cm v průměru. Borka je šedavá, mladé výhony hnědočervené. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, celokrajné, úzce vejčité až obkopinaté, 15–30 cm dlouhé. Nicí květy se vytvářejí na loňských větvích, dosahují 2–4(–5) cm v průměru, kalich je 3četný, kališní cípy jsou vejčité, stejně jako stopky chlupaté, koruny jsou složeny z 6 purpurových korunních lístků, vnitřní dosahují jen 1/3–1/2 délky vnějších korunních lístků, rozkvétají před olistěním. Plodem je žlutozelená, podlouhlá bobule 5–15 cm dlouhá.
Využití: Šťavnatá dužnina plodů je poživatelná (semena jsou však jedovatá), konzumuje se čerstvá i sušená, vyrábějí se z ní také džemy a marmelády. Kůra a listy se používaly v tradiční medicíně, drcená semena se využívala jako insekticid.
Fotografováno ve dnech 16. 4. 2011 (Česko, Brno, Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity) a 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).