Acrocephalus schoenobaenus (Linnaeus, 1758); rákosník proužkovaný

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Acrocephalidae
Syn.: Motacilla schoenobaenus Linnaeus, 1758
Česká jména: rákosník proužkovaný
Anglická jména: Sedge warbler

Acrocephalus schoenobaenus, rákosník proužkovaný
Acrocephalus schoenobaenus, rákosník proužkovaný

Rozšíření: Areál rákosníka proužkovaného se nachází ve značné části Evropy (chybí snad jen na jejím mediteránním jihu, v centrální části Skandinávie a na Špicberkách, jen občas se objevuje na Islandu), zasahuje až do západní Sibiře a k řece Jenisej, na sever Kazachstánu, na Kavkaz a do Turecka. Je stěhovavý, v polovině září odlétá zimovat do subsaharské Afriky.

Způsob života: Žije převážně na březích vod, v mokřadech s vysokým porostem trav, s keři a vrbami.
Živí se hmyzem a jeho larvami, pavouky, slimáky a žížalami, pojídá i bobule bezu a ostružiny; před migrací si vytváří tukové zásoby konzumací velkého množství mšic (zejména Hyalopterus pruni). Je velmi neposedný, při lovu poskakuje nebo visí hlavou dolů, aby dosáhl na kořist pod listy.
K rozmnožování dochází na jaře. Hnízdí ve výšce 10–70 cm nad zemí často u vody v rákosovém porostu, v močálech s ostřicemi nebo ve spletitých houštinách. Je monogamní. Samice si staví hluboký pohár, jehož konstrukci zavěšenou na stoncích tvoří měkce propletené trávy, stonky, listy, mech a ostřice zpevněné pavučinami. Vnitřek košíčku je vystlán silnou vrstvou měkčích materiálů, chlupů a chmýří. Samice snáší 5–6 vajec, která sama inkubuje po dobu 13–15 dní. Oba rodiče krmí mláďata. Potomci opouštějí hnízdo 11–12 dní po vylíhnutí, ale osamostatňují se až ve věku 25–30 dní.
Dožívá se přibližně pěti let.

Popis: Malý pěvec dosahující délky 12–13 cm, rozpětí 17–21 cm a hmotnosti 10–13 g. Temeno je tmavě hnědé, jemně žlutavě pruhované. Nad okem se táhne jasný bílý proužek od horní základny zobáku k zadní části ucha, kde je širší. Horní čelist zobáku je černohnědá, dolní je nažloutlá nebo narůžovělá. Duhovka oka je tmavě hnědá. Vrchní část těla je žlutavá až olivově hnědá s tmavšími proužky na zádech. Kostřec je oranžově hnědý a bez kresby. Na svrchní straně křídel jsou letky hnědé se světle žlutohnědými okraji. Brada, hrdlo a břicho jsou bělavé. Ocas je tmavě hnědý. Nohy jsou šedohnědé.
Obě pohlaví jsou identická. Opeření mladých jedinců je žlutější, ale vzory jsou stejné. Na hlavě je středový žlutohnědý pruh na temeni a hruď je lehce skvrnitá.

Acrocephalus schoenobaenus, rákosník proužkovaný
Acrocephalus schoenobaenus, rákosník proužkovaný
Acrocephalus schoenobaenus, rákosník proužkovaný
Acrocephalus schoenobaenus, rákosník proužkovaný

Fotografováno ve dnech 3. 8. 2021, 25. 7. 2023 a 10. 5. 2024 (Česko, Čechy, NPP Řežabinec a Morava, Tovačov, Hradecký rybník).