Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Scolopacidae
Syn.: Actites hypoleucos (Linnaeus, 1758); Totanus hypoleucos (Linnaeus, 1758); Tringa hypoleucos Linnaeus, 1758
Česká jména: pisík obecný
Anglická jména: Common sandpiper
Rozšíření: Hnízdí v Eurasii, ve velmi rozlehlém území sahajícím od západní Evropy přes Střední Asii a Sibiř až po severovýchod Číny, ruský Dálný východ a Japonsko. Zimuje v západní Evropě, na severu Afriky, v subsaharské západní, východní i jižní Africe, na Madagaskaru, v pobřežních oblastech Arabského poloostrova, v jižní a jihovýchodní Asii, na Nové Guinei a v Austrálii. Bývá pozorován na ostrovech v západním Pacifiku.
Způsob života: Samotářský pobřežní pták obývající různá stanoviště se sladkou nebo slanou vodou, včetně ústí řek, slaných bažin, vnitrozemských mokřadů, tůní a mořského pobřeží. Navštěvuje také břehy se štěrkem, pískem nebo kameny, stejně jako suché louky u rybníků, jezer.
Živí se vodním a suchozemským hmyzem a jeho larvami. Loví také pavouky, měkkýše a korýše, červy, občas pulce, obojživelníky a malé rybky. Potravu shání v mělkých vodách nebo na bahnitých a kamenitých půdách, svou kořist lokalizuje pomocí bystrého zraku. Loví ve dne obvykle sám nebo v malých skupinkách. Často brání své rybářské území.
Spí ve skupinách na kamenech, kořenech nebo na větvích okolní vegetace, zejména v porostech mangrove. Posedává na sloupech, molech, kotvících lodích a na umělých konstrukcích.
V období rozmnožování oba partneři společně zpívají a provádí akrobatické lety. Je monogamní, na hnízdiště přilétá v párech. Hnízdí v květnu až červnu v blízkosti vody, rychle tekoucích kamenitých řek, rybníků, jezer nebo na chráněném pobřeží. Hnízdo je mělká prohlubeň v zemi, lemovaná listy a stébly. Může se nacházet i na stromě či keři, případně na plovoucí vegetaci. Samice snáší 3–5 vajec, která inkubují oba partneři tři týdny. Mláďata jsou vyvinutá, opouštějí hnízdo hned po oschnutí, na těle jsou porostlá šedohnědým prachovým peřím s hnědými znaky. Ukrývají se ve vegetaci poblíž hnízda a výchovu zajišťují oba rodiče. Vzletná jsou 22–28 dní po vylíhnutí. Dožívá se asi deseti let.
Popis: Bahňák z čeledi slukovitých, dosahuje délky 19–21 cm, rozpětí křídel 38–41 cm a hmotnosti 33–84 g. Vrchní část těla je hnědavá, jemně tmavě pruhovaná, včetně temene, zátylku a zadní části krku. Tváře, strany krku a hrudníku jsou nahnědlé a tmavě hnědé. Oční kroužek je bílý a nad okem je bělavý pásek. Nevýrazný oční pruh se táhne od zobáku k zadní části hlavy. Zobák je rovný, většinou tmavě hnědý. Duhovka oka je hnědá. Na spodní části jsou brada, hrdlo a střed prsou bílé s hnědými pruhy, zbytek spodku je bílý. Před zavřeným křídlem je bílý srpek. Spodní strana křídel je převážně bílá. Vrchní část ocasu je hnědavá, ale vnější ocasní pera jsou bílá a jemně hnědá. Nohy jsou nazelenalé nebo matně žlutohnědé. Samice je stejné opeřená, ale je o něco větší než samec.
Fotografováno ve dnech 17. a 25. 2023 (Oman, Dhofar, Ayn Tabraq a Ash Sharquiyah, Wadi Shab).