Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Galliformes, Megapodiidae
Česká jména: tabon lesní
Anglická jména: Australian brush-turkey, Australian brushturkey, Gweela
Rozšíření: Areál tohoto druhu leží ve východní Austrálii – od poloostrova Cape York ve státě Queensland na severu až po východ Nového Jižního Walesu na jihu.
Způsob života: Obývá tropické a subtropické vlhké i suché lesy, křovinaté porosty, zarostlé parky a venkovské zahrady. Severní populace, které žijí ve vyšší nadmořské výšce, se v zimě stěhují do nížin; jižní populace jsou běžné jak v horských oblastech, tak v nížinách.
Potravu shání po celý den hrabáním v podrostu, pojídá širokou škálu bezobratlých, spadané ovoce, semena a bobule. Příležitostně se živí zralými plody přímo na stromech.
Dobře běhá, v případě nebezpečí odletí do bezpečí. Noc tráví na stromech. Je samotářský a při stavbě hnízda může být agresivní i vůči vlastnímu druhu. Doba rozmnožování závisí na zeměpisné poloze. Samec staví několik měsíců svými silnými prsty obrovskou hnízdní kupu z rostlinného materiálu a hlíny, pečlivě nahrabaná hromada má 2–4 m v průměru a 1 m na výšku. Páří se na vrcholu hnízda. Teplo v kupě vzniká tlením rostlin, jak teplota uvnitř dosáhne 33 °C, začne samice do děr na vrcholu snášet v intervalu 2–5 dnů vejce o hmotnosti 190 g. Každá samice může naklást během 7–8 týdnů 18–24 vajec. Ta musí být kladena špičkou dolů, jinak by se dobře nevyvíjela. Teplotu v hnízdě se pohybuje mezi 33–36 °C, kontroluje ji pečlivě samec pomocí jazyka a podle potřeby materiál odhrabává nebo přihrabuje. Mláďata se líhnou po 47–56 dnech, ale postupná inkubace všech kuřat trvá přes 3 měsíce. Kuře je po vylíhnutí zcela opeřené, je schopno vyhrabat si cestu z hromady samo a nepotřebuje další rodičovskou péči. Pohlavně dospívá přibližně v 18 měsících.
V přírodě se dožívá 25 let. K přirozeným predátorům vajec patří varani, hadi a dravci.
Popis: Kur z čeledi tabonovitých, dosahuje délky 60–70 cm, rozpětí křídel 85 cm a hmotnosti 2,2–2,4 kg. Samice bývá menší než samec. Opeření vrchní části těla, křídel a ocasu je hnědočerné. Poměrně velký ocas je zploštěle vějířovitý. Spodní část těla světleji hnědočerné, s peřím s šedavými okraji. Na hlavě a krku je holá červená kůže. Spodní část krku zdobí velký žlutý lalok. V období rozmnožování se žlutý lalok zvětšuje a jeho zbarvení je živější. Černý zobák je silný a mírně zahnutý. Duhovka oka je světle nažloutlá. Silné nohy a silné drápy jsou špinavě žluté až téměř hnědé.
Samice je podobná samci, ale na holé pokožce hlavy jsou malá tmavá pírka a žlutý lalůček je menší než u samce.
Nedospělý jedinec je hnědý, černě skvrnitý. Jeho zobák je krátký a černý. Duhovka oka je hnědá. Postupně ztrácí peří na hlavě a krku, ale holá kůže bývá sytě růžová.
Fotografováno dne 14. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Ku-ring-gai Chase National Park).