Biologická klasifikace: Animalia, Insecta, Hymenoptera, Cynipidae
Syn.: Andricus beyerincki Trotter, 1899; Andricus cerri Beyerinck, 1896; Cynips calicis Hartig, 1843; Cynips cerri Beyerinck, 1895; Cynips quercuscalicis Burgsdorff, 1783
Česká jména: žlabatka kalichová
Anglická jména: Knopper gall
Rozšíření: Blanokřídlá žlabatka kalichová se vyskytuje v západní, střední a jihovýchodní Evropě – od Britských ostrovů až po sever Balkánského poloostrova, přičemž do Británie byla zřejmě zavlečena teprve v polovině 20. století.
Způsob života: Tato malá vosička s dvougeneračním životním cyklem je vázána především na dub letní (Quercus robur), příležitostně i na dub zimní (Q. petraea), dub cer (Q. cerris) i některé další zástupce tohoto rodu.
Koncem května se líhnou z malých hálek na květech dubu žlabatky sexuální generace. Jejich samičky kladou do zárodku číšky žaludu oplodněná vajíčka, z nichž se líhnou vosičky agamní generace. Jejich hálky se na stromech vyvíjejí během léta, nakonec je žalud částečně nebo zcela zakryt hálkou. Na začátku podzimu hálky zdřevnatí a zhnědnou, na jaře samobřezí samice žlabatky pronikne otvorem v horní části hálky ven, aby navštívila květy dubu.
Popis: Samičky sexuální generace jsou asi 1,5 mm velké, agamní generace má dospělce přibližně 4,5 mm dlouhé. Jejich tělo je šedé až černé, křídla jsou blanitá. Hálka je zhruba 2–3 cm dlouhá, polymorfní, výrazně žebernatá.
Poznámka: Tyto deformované žaludy byly v minulosti sbírány a sloužily k výrobě různých amuletů a talismanů. Obzvláštní proslulosti se těšily takové žaludy z Poděbrad. Zmínku o nich najdeme dokonce i ve Starých pověstech českých Aloise Jiráska. V pověsti o nešťastné popravě kutnohorských havířů z roku 1496 se dovídáme, že na místě poděbradského popraviště, které se nachází na levém břehu Labe v Zámostí, rostl v minulosti dub, na jehož jednu větev dostříkla krev nespravedlivě popravených havířů. Od té doby byly listy na této větvi zardělé a žaludy na ní vyrostlé svým tvarem připomínaly havířské kápě. I z daleka si pro ně lidé chodili a na památku si je odnášeli. Zasazovali je do stříbra či zlata, nosili je jako amulety na hrdlech v pevné víře, že je ochrání před kouzly a čáry, nebo že jim přinesou štěstí.
Fotografováno dne 15. 5. 2021 (Česko, Čechy, Havranský dub).