Anthochaera chrysoptera (Latham, 1801); laločnatka malá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Meliphagidae
Syn.: Merops chrysopterus Latham, 1801
Česká jména: laločnatka malá
Anglická jména: Little wattlebird, Brush wattlebird

Anthochaera chrysoptera, laločnatka malá
Anthochaera chrysoptera, laločnatka malá

Rozšíření: Areál druhu se nachází v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii. Rozlišují se tři poddruhy. Nominátní se vyskytuje od jihovýchodního Queenslandu po jih Victorie a Jižní Austrálie; poddruh Anthochaera chrysoptera subsp. halmaturina obývá ostrov Kangaroo Island; poddruh Anthochaera chrysoptera subsp. tasmanica, který je zachycen na našich fotografiích, žije na Tasmánii.

Způsob života: Preferuje sušší a často křovinaté biotopy, sklerofytní lesy s podrostem z malých keřů, plantáže, městské parky a zahrady, od hladiny moře stoupá až do nadmořské výšky 1000 m.
Je teritoriální, agresivně zahání vetřelce z krmných oblastí. Většinu potravy získává keřů rodu Banksia a z blahovičníků. Živí se nektarem, pomocí dlouhého jazyka proniká hluboko do květů, pojídá výměšky vylučované merami, květy, bobule a některá semena. Loví také hmyz a jiné bezobratlé živočichy, někdy chytne dokonce scinka. Potravu shání jednotlivě, v párech nebo malých skupinách.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze, probíhá od června do prosince. Hnízdí samotářsky. Samice staví miskovité hnízdo ve vidlici větví tři metry nad zemí z větviček, trav, kořínků, mechu, vystlané peřím a vlnou. Samice snáší 1–3 vejce, která inkubuje sama po dobu 12–15 dní. O krmení ptáčat se starají oba partneři 14–16 dní, někdy asistují rodinní pomocníci. Mláďata opouštějí hnízdo dva týdny po vylíhnutí. Osamostatňují se po dalších třech týdnech.

Popis: Středně velký pěvec z čeledi kystráčkovitých, dosahuje délky 27–35 cm a hmotnosti 44–85 g. Černý zobák je mírně zahnutý. Duhovka oka je modrošedá. Od kořene zobáku po oko je opeření nahnědlé. Svrchu je většinou tmavě šedohnědý, se slabými bílými skvrnami na peří. Spodní část těla je šedá a bělavé konce per vytváří skvrnité vzorování. Ocas je hnědý s bílými konci per. Na spodní straně hnědých křídel je kaštanově hnědý pruh, viditelný za letu. Nohy jsou černošedé.
Obě pohlaví jsou si podobná, mladí jedinci se podobají dospělým, ale jsou matnější, méně pruhování, zobák je nevýrazně žlutý.

Anthochaera chrysoptera, laločnatka malá
Anthochaera chrysoptera, laločnatka malá

Fotografováno dne 5. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Bay of Fires).