Anthochaera paradoxa (Daudin, 1800); laločnatka tasmánská

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Meliphagidae
Syn.: Corvus paradoxus Daudin, 1800
Česká jména: laločnatka tasmánská, květosavka žlutá
Anglická jména: Yellow wattlebird

Anthochaera paradoxa, laločnatka tasmánská
Anthochaera paradoxa, laločnatka tasmánská

Rozšíření: Tasmánský endemit, jehož areál se nachází v centrální a východní Tasmánii a na ostrově King Island v Bassově průlivu.
Jsou rozlišovány dva poddruhy. Nominátní, zachycený na našich fotografiích, se vyskytuje ve východní a centrální Tasmánii, Anthochaera paradoxa subsp. kingi obývá ostrov King Island.

Způsob života: Obývá sklerofytní lesy, pobřežní vřesoviště, horské křoviny, venkovské zahrady i městské oblasti, stoupá od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Živí se nektarem květů blahovičníků a keřů rodu Banksia, pryskyřicí, výměšky vylučovanými merami, zralými plody, semeny, hmyzem a pavouky.
Žije v párech nebo ve skupinách. Je hlučný, zvláště při krmení a agresivní při obraně krmného a hnízdního území. Je stálý.
Období rozmnožování probíhá od srpna do ledna, v horských oblastech začíná později než na pobřeží. Hnízdí v izolovaných párech. Samec nosí materiály, samice staví neuspořádané hnízdo v koruně stromu z větviček, kůry, vystlané trávou, peřím a srstí. Snáší 2–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 15–17 dní. Mláďata krmí rodiče 18–21 dní.

Popis: Velký pěvec z čeledi kystráčkovitých, dosahuje délky 37–50 cm a hmotnosti 104–260 g. Temeno hlavy a zadní část krku jsou černohnědé a bíle pruhované. Obličej, brada a hrdlo jsou bělavé až světle šedé. Dlouhé žlutooranžové laloky, které visí po stranách tváří, se během období rozmnožování zvětšují a jsou jasnější. Černý zobák je poměrně krátký. Duhovka oka je tmavě hnědá. Peří na spodní části těla je šedé s černohnědými špičkami. Uprostřed břicha je velká žlutá skvrna. Křídla jsou tmavě hnědá s bílými skvrnami. Horní strana ocasu je tmavě hnědá s jasně bílou skvrnou na špičce. Spodní část je šedohnědá. Nohy jsou matně růžové.
Obě pohlaví jsou v opeření identická, ale samice je menší. Mladí jedinci jsou jasnější a hnědší. Horní část hlavy a svrchní části jsou rovnoměrně světle hnědé. Přívěsky nejsou vyvinuté. Žlutá skvrna uprostřed břicha je méně znatelná nebo chybí.

Anthochaera paradoxa, laločnatka tasmánská
Anthochaera paradoxa, laločnatka tasmánská
Anthochaera paradoxa, laločnatka tasmánská

Fotografováno dne 4. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount William National Park).