Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Psittacus macao Linnaeus, 1758
Česká jména: ara arakanga
Anglická jména: Scarlet macaw
Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se táhne od jižního Mexika přes Střední Ameriku až do povodí Amazonky v Peru, Bolívii a Brazílii. Objevuje se také na Trinidadu a Tobagu. Vysazen byl na Portoriku. Jsou rozlišovány dva poddruhy, nominátní se vyskytuje v oblasti od Kostariky dále na jih, poddruh Ara macao subsp. cyanopterus od jihovýchodního Mexika jen po Nikaraguu.
Způsob života: Obývá deštné a galeriové lesy, mangrove, savany.
Živí se především ovocem, ořechy, příležitostně, výhonky, nektarem a květy. Občas konzumuje hlínu na březích řek, která napomáhá trávení. Masivním zobákem dokáže rozbít i ty nejtvrdší skořápky. Při manipulaci s jídlem často používá levou nohu.
V početných hejnech létá na nocoviště, ze kterých odlétá časně ráno a vrací se za soumraku. Má dobře vyvinutý zrak a sluch.
Je monogamní, žije v trvalém páru. Vzájemnou náklonnost si partneři prokazují především probíráním peří. K rozmnožování dochází přibližně jednou za dva roky. Hnízdo buduje v dutině vysokého stromu, v puklině skály, případně v písčitým břehu řeky. Samice snáší 2–3(–4) vejce, která inkubuje po dobu 24–27 dnů. Mláďata jsou krmena natrávenou hmotou, hnízdo opouštějí 3 týdny po vylíhnutí, ale u rodičů zůstávají 1–2 roky. Pohlavně dospívá ve 3–4 letech. Přirozenými predátory jsou opice, tukani, hadi a další velcí savci.
Typická délka života ve volné přírodě je 40–50 let. V zajetí se může dožít až 75 let.
Popis: Velký pestře zbarvený papoušek dosahuje délky 84–89 cm a hmotnosti 900–1500 g. Holá kůže na tvářích je bílá, bez červených pírek. Horní čelist zobáku je rohovinově zbarvená, spodní je šedočerná. Duhovka oka je světle žlutá. Svrchu je červený, spodní část zad, kostřec a vrchní ocasní krovky jsou modré. Křídelní krovky jsou žluté se zelenými lemy. Letky jsou modré a spodní část křídla je červená. Ocasní péra jsou červená s bledě modrými konci, spodní část ocasu je červená.
Samice je stejně zbarvená jako samec, ale její hlava je menší a zobák zahnutější, ocasní pera mohou být kratší.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2022) jej z hlediska ohrožení řadí k druhům málo dotčeným (LC), vztahuje se však na něj ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES. Přesto je loven pro maso, krásné peří a nelegální obchod se zvířaty. Stává se, že pytláci porazí celý strom s hnízdní dutinou, aby se dostali k mláďatům.
Poznámka: Tento krásně zbarvený, hravý, inteligentní a učenlivý ara je velmi oblíbený u chovatelů, častý je v zoologických zahradách.
Fotografovali Jindřiška Vančurová, ve dnech 23. 8. 2006 (Peru, Zoologická zahrada Lima) a 20. 1. 2016 (Venezuela, Canaima); František Mazáč, dne 17. 12. 2016 (Kostarika).