Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Artamidae
Syn.: Lanius leucoryn Linnaeus, 1771; Artamus leucorynchus (Linnaeus, 1771)
Česká jména: lasolet bělobřichý
Anglická jména: White-breasted woodswallow
Rozšíření: Lasolet bělobřichý se vyskytuje v Malajsii, na Filipínách, v Indonésii, na Východním Timoru, Papui-Nové Guineji, v severní a východní Austrálii, na Nové Kaledonii a Vanuatu.
V areálu je rozlišováno devět infraspecifických taxonů. Nominátní je filipínsko-bornejský, z Austrálie je uváděn Artamus leucoryn leucopygialis, jenž se objevuje ještě také na Molukách, Nové Guineji a na Aruských ostrovech. Jižní populace zimují na severu areálu.
Způsob života: Obývá otevřené lesy, savanu, vnitrozemské mokřady, křoviny, porosty mangrove, plantáže, zemědělsky obdělávanou krajinu i městské oblasti, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Živí se primárně lovením hmyzu chyceným za letu, příležitostně pojídá nektar z květů.
Je společenský, mimo období rozmnožování hřaduje v hejnech blízko sebe. Toto chování umožňuje udržovat teplo a šetřit energii.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Mělké miskovité hnízdo z trávy, větviček a kořenů, vystlané jemnou trávou, je umístěné ve větvích stromů, keřů nebo v dutých pařezech. Využívá také opuštěná hnízda. Samice snáší 2–5 vajec, která inkubují oba partneři po dobu 15 dnů. Mláďata krmí oba rodiče hmyzem přibližně dva týdny.
Popis: Šedobílý podsaditý pěvec z čeledi lasoletovitých, dosahuje délky 17–18 cm a hmotnosti 35–45 g. Silný, mírně zahnutý zobák je modrošedý s černou špičkou. Duhovka oka je tmavě hnědá až černá. Hlava, hrdlo, krk, horní část hrudi a hřbet jsou tmavě šedé až šedočerné. Spodní část těla je bílá. Kostřec je bílý. Krátký ocas je černý. Nohy jsou šedé.
Obě pohlaví jsou vzhledově identická, mladí jedinci jsou hnědavě skvrnití.
Fotografováno ve dnech 9. a 10. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Magnetic Island).