Bradypus variegatus Schinz, 1825; lenochod hnědokrký

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Pilosa, Bradypodidae
Syn.: Arctopithecus castaneiceps Gray, 1871; Arctopithecus griseus Gray, 1871; Bradypus griseus (Gray, 1871)
Česká jména: lenochod hnědokrký, lenochod kápový
Anglická jména: Brown-throated three-toed sloth, Bolivian three-toed sloth, Brown-throated sloth

Bradypus variegatus, lenochod hnědokrký
Bradypus variegatus, lenochod hnědokrký

Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se táhne od Hondurasu přes Panamu, západ Venezuely na jih do Kolumbie, Ekvádoru, na východ Peru, sever Bolívie a do Brazílie.

Způsob života: Obývá tropické nížinné deštné lesy, poloopadavé lesy, horské mlžné lesy, v Kostarice plantáže kakaovníku pravého, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky 2400 m.
Samotářský stromový druh, který většinu svého života žije v závěsu na stromě, ačkoli je schopný plavec. Zřídka cestuje po zemi. Za potravou se vydává v kteroukoli denní, či noční dobu. Je výhradně býložravý. Živí se převážně na stromech z rodu Cecropia, konzumuje hlavně listy, dále pupeny, květy a plody. Doba trávení trvá několik dní, žaludek se stavbou podobá žaludku přežvýkavců. Vodu získává z rostlin. Na jednom stromě se zdrží i několik dní.
Z koruny stromu sestupuje jednou za 8–10 dní, aby se vyprázdnil. Je aktivní přibližně 8–10 hodin denně, je denní i noční. Vyhříváním na slunci reguluje svoji tělesnou teplotu.
Je to monogamní zvíře, samice připravená k páření vábí partnera hlasitým voláním, páření probíhá na stromě samice, přibližně 15 m nad zemí. Období páření závisí na zeměpisné poloze, ve Střední Americe obvykle od února do května a v Jižní Americe od července do listopadu. Samice po 5–6 měsících březosti rodí jedno mládě. Interval mezi porody je alespoň 15 měsíců. Novorozeně měří asi 20 cm, váží 250 g a je plně vyvinuté. Matka ho kojí asi 4 týdny a zpočátku ho nosí zavěšené na břiše, než získá všechny dovednosti potřebné k životu. Osamostatňuje se v 5–6 měsících. Samice pohlavně dospívá ve 3, samec ve 3–5 letech. Ve volné přírodě se dožívá 30–40 let.
Mezi hlavní predátory tohoto druhu patří puštík brýlatý (Pulsatrix perspicillata), harpyje pralesní (Harpia harpyja) a kočkovité šelmy.

Popis: Chudozubý savec z monotypické čeledi tříprstých lenochodovitých. Dosahuje celkové délky 40–80 cm a hmotnosti 3,5–5 kg, krátký ocas měří 6–7,5 cm. Zbarvení srsti je šedohnědé až hnědé s tmavší hnědou srstí na krku a hlavě. Obličej je světlejší s nápadnými černými pruhy táhnoucími se od očí. Hlava je malá se šikmo zploštělou tlamou a malými ústy. Srst jim roste obráceným směrem od břicha ke hřbetu, takže po ní dešťová voda snadno stéká. Skládá se z vrstvy krátké, měkké a silné a drsnější. Na vnější vrstvě často spočívají řasy, což dává některým jedincům nazelenalý vzhled. Na všech čtyřech nohách jsou úzká chodidla, tři srostlé prsty a na nich mohutné srpovitě zahnuté drápy, na předních delších končetinách dlouhé 8–10 cm. 8–9 krčních obratlů umožňují otáčet krk až o 270 stupňů.

Poznámka: V Brazílii, zejména v severovýchodní oblasti a v Kolumbii je loven a prodáván na veřejných trzích jako domácí mazlíček.
Část fotografií byla pořízena v záchranném centru pro zraněné, osiřelé a opuštěné lenochody Sloth Sanctuary v Kostarice, kterou založili Judy Avey Arroyo a Luis Arroyo. Původně zakoupená nemovitost za účelem pozorování ptactva u řeky Estrella, našla v roce 1992 nové využití. Tehdy přinesly tři dívky malého lenochoda, kterého našly poblíž přejeté matky. Judy a Luis se učili starat o mládě pozorováním divoce žijících lenochodů. V roce 2011 Luis Arroyo zemřel, ale Judy a celá její rodina pokračují ve své původní vizi.

Bradypus variegatus, lenochod hnědokrký
Bradypus variegatus, lenochod hnědokrký
Bradypus variegatus, lenochod hnědokrký
Bradypus variegatus, lenochod hnědokrký

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 3. 2009 (Kostarika, Aviarios del Caribe); Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Isla Bastimentos, Parque Nacional Marino Isla Bastimentos).