Brookesia superciliaris (Kuhl, 1820); brokesie růžkatá

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Chamaeleonidae
Syn.: Chamaeleo superciliaris Kuhl, 1820; Chameleo brookesiana Gray, 1827
Česká jména: brokesie růžkatá, brokesie Kuhlova, chameleonek růžkatý
Anglická jména: Brown leaf chameleon

Brookesia superciliaris, brokesie růžkatá

Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vyskytuje se na východě země.

Způsob života: Obývá tropické deštné lesy v nadmořské výšce mezi 650 a 1250 m. Je aktivní ve dne, pohybuje se na zemi a mezi spadanými listy shání potravu. Živí se malým hmyzem, muškami, plošticemi, mšicemi. Kořist chytá svým dlouhým, lepkavým jazykem. V případě ohrožení se přetočí na bok, znehybní a napodobuje suchý list na zemi. V noci se ukrývá v nízké vegetaci.
Při námluvách samec pokyvuje hlavou a kolébavými pohyby se přibližuje k partnerce. Před setměním nasedne na samici a nechá se nosit na hřbetě, dokud se pozdě večer nebo v noci pár nespáří. Po 30–45 dnech snese samice 2–5 vajec, která ukryje do vyhloubeného hnízda nebo pod spadaným listím, mechem či kousky kůry. Mláďata, která měří 18–22 mm, se líhnou po 59–70 dnech. Pohlavně dospívá v prvním roce života.

Popis: Malý chameleon dosahující délky 59–95 mm. Vyznačuje se protáhlým, bočně mírně zploštělým tělem, který připomíná suchý list. Zbarvení je hnědé až olivové, nebo našedlé. Na hlavě jsou výrazné dva výběžky, nad každým okem jeden. Hrdelní hřeben tvoří pouze 4–6 ostnů. Hřbetní hřeben je málo výrazný, téměř rovný. Podél strany páteře se táhne 10–11 dobře vyvinutých trnů, které na ocase chybí.

Brookesia superciliaris, brokesie růžkatá
Brookesia superciliaris, brokesie růžkatá

Fotografováno dne 21. 10. 2016 (Madagaskar, Parc Mitsinjo).