Cacatua galerita (Latham, 1790); kakadu žlutočečelatý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Cacatuidae
Syn.: Cacatura galerita (Latham, 1790); Psittacus galeritus Latham, 1790
Česká jména: kakadu žlutočečelatý
Anglická jména: Sulphur-crested cockatoo

Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý
Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý

Rozšíření: Areál tohoto papouška se nachází na rozsáhlém území od Nové Guineje a okolních ostrovů na severu přes severní a východní Austrálii až po Tasmánii na jihu. Byl zavlečen do západní Austrálie, na Nový Zéland, na Palauské ostrovy a do Indonésie.
Jsou rozlišovány čtyři poddruhy: poddruh Cacatua galerita subsp. triton se vyskytuje na Nové Guineji; nominátní poddruh (zachycený na těchto fotografiích) obývá východní Austrálii, Tasmánii a Nový Zéland; poddruh Cacatua galerita subsp. fitzroyi se nachází na severu Austrálie. Cacatua galerita subsp. eleonora žije na indonéských ostrovech Aru Islands.

Způsob života: Obývá tropické a subtropické lesy, savany, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 1400 m, ale také městské parky, venkovské zahrady a kempy, v nichž s oblibou loudí po lidech dobroty.
Je to společenský a velmi hlasitý druh, při nocování tvoří velká hejna, která se při hledání potravy rozdělí na menší skupiny. Potravu sbírá jak na zemi, tak na stromech, živí se semeny, ořechy, ovocem, květy, hmyzem a jeho larvami. Při krmení se několik ptáků usadí na stromě a hlídá ostatní před predátory, v případě nebezpečí vydává ohlušující varovné volání. Za potravou cestuje na velké vzdálenosti, večer se vrací do úkrytu na nocoviště. Při vzrušení, nebezpečí nebo během páření roztahuje a zvedá žluté dlouhé pera na temeni hlavy.
Je stálý, celoročně zůstává ve stejné oblasti. Vytváří celoživotní monogamní páry. V severní části areálu se rozmnožuje od května do září, zatímco v jižní hnízdí od srpna do ledna, obvykle ve vysoké stromové dutině poblíž vody. Jednou ročně snáší samice 2–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 27–30 dnů. Altriciální mláďata krmí oba rodiče 70 dnů. Poté potomci opouští hnízdo, ale s dospělými zůstanou po celý rok. Obě pohlaví sexuálně dospívají ve 3–4 letech. V přírodě se dožívá asi 40 let, v zajetí přibližně 65 let.
Mezi přirozené predátory mláďat a vajec patří sovka statná (Ninox strenua), flétňák stračí (Strepera graculina) a varani.

Popis: Velký bílý papoušek dosahující délky těla 45–50 cm a hmotnosti 800 g. Temeno hlavy zdobí výrazná vztyčená nebo složená chocholka se žlutými pery. Příuší má žlutavý nádech. Neopeřený oční kroužek u nominátního poddruhu je bílý. Masivní zobák je tmavě šedý. Spodní strana křídel a ocasu je světle žlutá. Silné nohy s drápy jsou tmavě šedé. Obě pohlaví jsou si vzhledově podobná, pouze duhovka oka je u samice červenohnědá, u samce tmavohnědá. Poddruhy se liší velikostí těla, chocholky, barvou peří a očního kroužku.

Ohrožení a ochrana: Kakadu žlutočečelatý je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze II, která zahrnuje druhy, které by mohly být ohroženy vyhubením, pokud by obchod s nimi nebyl přísně regulován. Mezinárodní obchod s těmito druhy je povolen pouze na základě zvláštních povolení.

Poznámka: Kakadu žlutočečelatý je krásný a učenlivý papoušek, je chován také v Evropě, rozhodně však není vhodný pro začátečníky. Vyžaduje hodně pozornosti a péče.

Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý
Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý
Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý
Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý
Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý
Cacatua galerita, kakadu žlutočečelatý

Fotografováno ve dnech 30. 10. a 1., 6. a 19. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Halls Gap a South Australia, Adelaide, kemp Euroka).