Cacatua tenuirostris (Kuhl, 1820); kakadu tenkozobý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Cacatuidae
Syn.: Cacatura tenuirostris (Kuhl, 1820); Psittacus tenuirostris Kuhl, 1820
Česká jména: kakadu tenkozobý, kakadu nosatý
Anglická jména: Long-billed corella

Cacatua tenuirostris, kakadu tenkozobý
Cacatua tenuirostris, kakadu tenkozobý

Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie, jehož areál se nachází v oblasti jihozápadu Nového Jižního Walesu, jihovýchodu Jižní Austrálie a v západní a jižní Victorii.

Způsob života: Obývá zalesněné oblasti, savany, pastviny a městské parky. Hnízdí v blahovičnících v blízkosti vodních toků.
Spí v korunách stromů poblíž vody, za úsvitu opouští úkryt, vydává se do krmných míst a večer se vrací na nocoviště. Krmí se zrána a navečer, uprostřed dne odpočívá ve stínu. Živí se hlavně travními semeny, cibulkami, kořeny a výhonky rostlin. Konzumuje také hmyz. Při krmení jeden opeřenec sedí na stromě a hlídá okolí.
Je společenský a hlučný, mimo rozmnožování se pohybuje ve velkých hejnech. Hnízdí v koloniích s několika hnízdy na stejném stromě, často s jinými druhy kakaduů. Páry jsou monogamní, rozmnožuje se od července do listopadu. Hnízdo v dutině stromu nebo v měkkém bahnitém břehu je vystláno dřevěnými hoblinami. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují po dobu 24–26 dní oba dospělí. Altriciální mláďata jsou krmena oběma rodiči. Potomci vylétají z hnízda 55 dnů po vylíhnutí, ale s dospělými zůstávají po celý rok. Obě pohlaví sexuálně dospívají ve 3–4 letech. V přírodě se dožívá asi 50 let.

Popis: Bíle zbarvený papoušek dosahující délky 38–41 cm, rozpětí křídel 80–90 cm a hmotnosti 565–800 g. Na temeni je malý péřový hřeben. Čelo a uzdička jsou jasně červené. Duhovka oka je tmavě hnědá. Poměrně velké a holé oční okruží je světlé modrošedé. Horní čelist zobáku je rohovinové barvy a je nezvykle dlouhá. Na hrdle je červený proužek. Spodní strana ocasu a křídel jsou světle žluté, dobře viditelné za letu.
Obě pohlaví jsou si podobná, ale u samice je kratší zobák a červené opeření je méně znatelné.
Mladí opeřenci jsou matnější, zobák je kratší.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje kakadua tenkozobého z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uvedený v příloze II.

Poznámka: V Austrálii patří k oblíbeným domácím mazlíčkům, neboť dokonale mluví. U českých chovatelů se téměř nevyskytuje, vyžaduje rozměrnou voliéru a čerstvé větve na okus. Bývá zaměňován s kakaduem naholícím (Cacatua sanguinea).

Cacatua tenuirostris, kakadu tenkozobý
Cacatua tenuirostris, kakadu tenkozobý
Cacatua tenuirostris, kakadu tenkozobý

Fotografováno dne 1. a 3. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Halls Gap).