Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Chamaeleonidae
Syn.: Chamaeleon gastrotaenia Boulenger, 1888; Chamaeleon grandidieri Mocquard, 1900
Anglická jména: Short-nosed chameleon, Perinet chameleon, Malagasy side-striped chameleon
Rozšíření: Madagaskarský endemit, vyskytuje se na řadě lokalit na východě centrální části ostrova, od Národního parku Andringitra na jihu až po obec Maevetanana na severu.
Způsob života: Obývá tropické deštné lesy, břehy vodních toků, také degradovaná stanoviště.
Svým jazykem loví hmyz – prudce jej vystřelí do vzdálenosti delší než je on sám.
Je teritoriální a aktivní během dne, vede osamělý způsob života a většinu času tráví na stromech. Svou jedinečnou schopnost měnit barvy využívá pro komunikaci.
Je vejcorodý. Mláďata se líhnou od ledna do března.
Dožívá se 5–7 let.
Popis: Malý a štíhlý chameleon dosahující délky okolo 14 cm, samice je menší. Protáhlé tělo je mírně zploštělé, zbarvení převážně jasně zelené se žlutými skvrnami a světlejším bočním pruhem, nebo s bílými skvrnami od oka k ocasu. Oči na bocích hlavy jsou až na malý otvor překryté srostlými víčky. Spodní část těla je bělavá. Nohy jsou dlouhé a štíhlé, na každé jsou dva a tři srostlé prsty, postavené proti sobě. Dlouhý ocas je chápavý, nelámavý, při odpočinku stočený do spirály.
V době páření se zbarvuje do modra, zejména v oblasti hlavy. U dospělého samce je na hlavě zvýšená přilba a hřbetní hřeben se táhne po zádech až ke kořeni ocasu.
Ohrožení a ochrana: Tento chameleon je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, vývoz tohoto druhu z Madagaskaru je zakázán od roku 1995.
Fotografováno dne 18. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Fianarantsoa, Ambohimahasoa, Ialatsara).