Syn.: Brotera corymbosa Willd., Broteroa boryi (Spach) Kuntze, Cardopatium apulum Spach, Cardopatium billardieri Spach, Cardopatium boryi Spach, Cardopatium orientale Spach, nom. illeg., Cardopatium vrionis Heldr., Cardopatium vrionis Boiss., Carthamus corymbosus L., Cnicus horridus Forssk., Echinops corymbosus L.
Česká jména: količka chocholičená (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Východomediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od jižní Itálie a Řecka přes Turecko a Kypr až po Izrael a Jordánsko.
Ekologie: Roste na suchých a otevřených stanovištích, na kamenitých svazích, také na místech narušovaných lidskou činností, podél cest, na úhorech a pastvinách, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 800 m n. m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá, výrazně ostnitá bylina. Lodyha je 8–25 cm vysoká, přímá, v horní části bohatě větvená, rostlina je často stejně široká jako vysoká. Listy jsou střídavé, v obrysu obkopinaté, peřenosečné, 7–35 × 3–12 cm, úkrojky jsou úzké, ostnité, lysé. Úbory vyrůstají v chocholíku, dosahují 5–10 mm v průměru, jsou 7–10květé; zákrovní listeny v několika řadách, vnější jsou bylinné, 12–18 mm dlouhé, ostnité, vnitřní blanité; všechny květy jsou oboupohlavné, koruna je trubkovitá, 5cípá, asi 10 mm dlouhá, bledě modrá nebo vzácně i bílá; cípy jsou delší než trubka. Nažky jsou chlupaté, asi 3 mm dlouhé, chmýr je zhruba stejně dlouhý jako nažka.
Využití: Jedovatá šťáva z kořene rostliny se údajně používala při léčbě svrabu.
Poznámka: Rod Cardopatium zahrnuje jen dva druhy, druhý druh Cardopatium amethystinum se vyskytuje v Alžírsku a Tunisku.
Fotografovala Lucie Vančurová, v červnu 2015 (Řecko, Lesbos).