Casuarius casuarius (Linnaeus, 1758); kasuár přílbový

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Casuariiformes, Casuariidae
Syn.: Casuarius casurius (Linnaeus, 1758); Struthio casuarius Linnaeus, 1758
Česká jména: kasuár přílbový
Anglická jména: Southern cassowary

Casuarius casuarius, kasuár přílbový
Casuarius casuarius, kasuár přílbový

Rozšíření: Areál kasuára přílbového se nachází na západě, jihu a východě Nové Guineje, na indonéském souostroví Aru a ostrově Seram, rovněž na severu australského Queenslandu. V Queenslandu žijí tři subpopulace, jižní a největší se pohybuje severně od Townsville, další dvě populace se vyskytují severněji na Yorském poloostrově.

Způsob života: Žije skrytým způsobem života v tropických deštných lesích a savanách.
Živí se převážně spadanými plody, polyká je celé. Někdy pojídá bobule z nízkých větví stromů nebo z keřů. Konzumuje také bezobratlé, drobné obratlovce a občas i mršinu. Je velmi plachý, obvykle rychle zmizí v hustém porostu, jakmile se přiblíží vetřelec. Nejaktivnější je časně ráno a pozdě odpoledne, přes den odpočívá.
Mimo období rozmnožování žije samotářsky, své území hájí po celý rok. V době hnízdění (od června do října) se stává agresivním, hlavně v přítomnosti kuřat. Před útokem předvádí výhružné postoje. V případě nutnosti se urputně brání kopáním, dlouhý vnitřní dráp na nohou může protivníka smrtelně zranit. Silné nohy a prsty mu umožňují rychle běhat, dokáže také plavat a překonávat vodní toky.
Samice se páří s několika samci. Hnízdo je mělká plocha z klacíků, listů a trsů trávy mezi křovinami, kam je obtížné proniknout. Samice snáší 3–4(–6) vajec. Potom snůšku opouští, aby se pářila s dalšími partnery. Snesená vejce zahřívá samec přibližně 54–56 dní. Plně vyvinutá mláďata se líhnou v pruhovaném šatu. Otec sám krmí a odchovává mláďata po dobu devíti měsíců.
Pohlavně dospívá ve třech letech. V přírodě se dožívá 12–19 let, v zajetí žije 18–40 roků.

Popis: Velký nelétavý opeřenec se zakrnělými křídly, dosahuje délky 130–170 cm a hmotnosti 29–58 kg. Na celém těle je lesklé černé peří. Holá kůže na hlavě je v horní části světle modrá, na tvářích a po stranách je tmavší a jasnější. Na temeni hlavy je šedohnědý přilbovitý výrůstek vyplněný houbovitou hmotou. Silný načernalý zobák je relativně krátký a mírně zakřivený směrem dolů. Duhovka oka je světle hnědá. Okolo oka je světlý modrý kroužek. Na zátylku a zadní části krku je holá červená kůže. Z brady visí dva červené laloky. Jejich délka se u každého jedince liší, u obou pohlaví mohou měnit barvu v závislosti na náladě a okamžiku. Na konci zakrnělých křídel jsou rohovinové ostny, které pomáhají při prorážení husté vegetace. U ocasu chybí ocasní pera. Šedé robustní nohy jsou opatřené třemi prsty se silnými drápy. U vnitřního prstu je dráp ve tvaru dýky dlouhý až deset centimetrů.
Samec je menší, jeho váha se pohybuje mezi 29–34 kg. Větší samice je jasněji zbarvená a její přilba je mohutnější. Mladí jedinci jsou světle hnědí. Holé části jsou matnější než u dospělých a přilba je velmi malá. Duhovka oka je tmavě hnědá.

Casuarius casuarius, kasuár přílbový
Casuarius casuarius, kasuár přílbový
Casuarius casuarius, kasuár přílbový
Casuarius casuarius, kasuár přílbový

Fotografováno dne 13. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Etty Bay).