Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Chelidae
Syn.: Chelodina sulcata Gray, 1856; Chelodina sulcifera Gray, 1855; Testudo longicollis Shaw, 1794
Česká jména: dlouhokrčka australská, želva hadí
Anglická jména: Common snake-necked turtle, Common long-necked turtle, Eastern snake-necked turtle, Long-necked tortoise
Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, jehož areál sahá od východního Queenslandu (na severu zasahuje až k Townsville) přes Nový Jižní Wales do Victorie a na západ k Adelaide v jihovýchodní Jižní Austrálii.
Způsob života: Sladkovodní želva preferující pomalu tekoucí potoky a řeky, bažiny nebo mokřady.
Je masožravá, loví vodní bezobratlé (hmyz, červy, korýše a měkkýše), obojživelníky a malé ryby. Dobře plave a většinu času tráví ve vodě, jen občas se vyhřívá na slunci. Dlouhý krk jí umožňuje dýchání nosem vystrčeným nad hladinu. Během období sucha se přesouvá z bažin na větší vodní plochy, nebo se zahrabává do bahna a odpočívá. V tuto dobu je snadnou kořistí pro predátory, pro varany, krkavce australské (Corvus coronoides), orly bělobřiché (Haliaeetus leucogaster) a pro nepůvodní lišky obecné a psy dingo. Pokud se cítí v ohrožení, vypouští z pižmových žláz zapáchající tekutinu.
Dlouhokrčka se obvykle páří jednou ročně. Samec je aktivnější a urazí přitom velké vzdálenosti. Partnerku se snaží upoutat pohupováním hlavy. K páření dochází ve vodě. Samice klade asi 6–23 vajec do vyhrabané jámy poblíž vodního zdroje. Inkubace trvá 120–150 dní. Mláďata se líhnou od ledna do dubna. Spousta mladých želv se stává kořistí dravců, hlavně ryb a ptáků. Samec dosahuje pohlavní dospělosti ve věku 7–8 let, samice v 10–12 let. Dožívá se 31–37 let v přírodě i v zajetí.
Popis: Středně velká sladkovodní želva s dlouhým krkem, dosahuje velikosti 20–35 cm a hmotnosti 440–820 g. Samice bývá o něco větší než samec, její ocas je kratší. Oválný zploštělý krunýř je většinou černý, u některých jedinců je hnědý. V páteřní linii je 5 štítků, na obou stranách jsou 4 boční štítky a až 25 okrajových štítků s oranžovými skvrnami. Plastron je bělavý s oranžovými skvrnami a s tmavými švy. Hlava je malá a špičatá. Úzký krk je velmi dlouhý, může být delší než krunýř, svrchu je šedý, zespodu nažloutlý. Na tmavě šedých až hnědých končetinách jsou plovací blány. Na předních nohách jsou jenom 4 drápy. Mláďata bývají černá až tmavě šedá s oranžovým pruhem po obou stranách krku a čelisti.
Fotografováno ve dnech 18. a 22. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains, Katoomba, Lake Catalina; Victoria, Sale, Lake Guthridge).