Syn.: Beureria praecox (L.) Kuntze, Butneria praecox (L.) C. K. Schneid., Calycanthus praecox L., Chimonanthus fragrans Lindl., Meratia fragrans Loisel., Meratia praecox (L.) Rehder et E. H. Wilson
Česká jména: robaj vonný (Presl 1848), zimnokvět časný (Mareček 1994)
Čeleď: Calycanthaceae Lindl. – sazaníkovité
Rozšíření: Druh střední a jižní Číny, vyskytuje se v provinciích Anhui, Fujian, Guizhou, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Shandong, Sichuan, Yunnan a Zhejiang.
Ekologie: Ve své domovině roste v horských lesích, v nadmořských výškách od 500 do 1100 m. Teplomilný keř, potřebuje dobrou půdu a teplé, chráněné místo. Kvete v lednu až březnu.
Popis: Opadavý keř, až 3 m vysoký. Letorosty má slabě hranaté, v mládí chlupaté. Větve jsou šedozelené. Listy jsou vstřícné, vejčitě eliptické až vejčitě kopinaté, celokrajné, 7–13 cm dlouhé, na líci lesklé, na rubu na žilnatině chlupaté. Květy rostou jednotlivě na loňských větvích a jsou asi 2,5 cm široké. Okvětních lístků je 15–25, vnější jsou světle žluté, vnitřní hnědavé až purpurové, asi o polovinu kratší. V květu je 5–6 tyčinek a 5–15 pestíků. Květy voní. Plody jsou jednosemenné nažky uzavřené ve zdužnatělé zaškrcené češuli, elipsoidní, asi 4 cm dlouhé. U nás nedozrávají.
Využití: Okrasný keř se zimním kvetením. Plody jsou jedovaté.
Poznámka: Rod Chimonanthus zahrnuje asi šest druhů, všechny se vyskytují v Číně.
Fotografovaly Jana Möllerová, dne 25. 12. 2004 (Česko, Praha, v kultuře) a Vladimíra Loydová, v říjnu 2014 (Japonsko, Rakusai Bamboo Garden).