Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Pilosa, Megalonychidae
Česká jména: lenochod krátkokrký, lenochod Hoffmanův, lenochod středoamerický
Anglická jména: Hoffmann’s two-toed sloth
Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se skládá ze dvou oddělených arel. Území severní populace se táhne od východního Hondurasu, zasahuje na západ Venezuely, směrem na jih pokračuje na západ Kolumbie a Ekvádoru. Jižní populace obývá amazonskou oblast Peru, nejzápadnější Brazílie a sever Bolívie. Na rozsáhlém území žije pět poddruhů, naše fotografie zachycují poddruh nominátní.
Způsob života: Obývá nížinné i horské deštné lesy, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 3300 m (v Kostarice).
Tento noční savec bývá aktivní po západu slunce. Živí se hlavně listy, ale pojídá i pupeny, mladé výhonky, květy a ovoce. Trávení lenochoda je nejpomalejší ze všech býložravých savců, jeho žaludek pracuje podobně jako u přežvýkavců. Vyprazdňuje se u paty stromu, a to přibližně jednou týdně. Další případ, kdy sestupuje na zem, kde se obtížně pohybuje, je výměna stromu. Tělesnou teplotu (24–33 °C), která kolísá s teplotou prostředí, reguluje pomocí vyhřívání na slunci v prosluněné koruně.
Je to samotářský druh, pohybuje se pomalu v závěsu, v koruně stromu okusuje vegetaci, odpočívá i spí, dolů sestupuje hlavou dolů a jen ve výjimečných případech. Je monogamní, samice vábí partnera hlasitým voláním. K páření dochází na konci období dešťů ve větvích nebo na zemi. Samice je březí 11,5 měsíce, interval mezi porody je minimálně 19 měsíců. Na začátku období sucha rodí jedno plně vyvinuté mládě, které měří přibližně 25 cm a váží 340–420 g. Matka kojí potomka 4–5 týdnů a nosí ho zavěšeného na břiše. Přitom se mládě učí, kde a jaké druhy listů jsou nejlepší. Z matčina těla poprvé slézá po 20–25 dnech. Osamostatňuje se po 5–6 měsících. Samec se na výchově nepodílí. Samice pohlavně dospívá ve 3 letech, samec ve věku 4–5 let. Ve volné přírodě se dožívá v průměru 12, v zajetí 31 let.
Mezi jeho přirozené predátory patří harpyje pralesní (Harpia harpyja), jaguáři (Panthera onca), oceloti (Leopardus pardalis) a velcí hadi.
Popis: Chudozubý savec z monotypické čeledi dvouprstých lenochodovitých, dosahuje délky 58–67 cm a hmotnosti 4–6 kg. Zakrnělý ocas měří asi 2,3 cm. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená, srst je během období sucha světle hnědá až hnědá, na obličeji světlejší. V období dešťů je nazelenalá, protože v ní rostou mikroskopické řasy. Po srsti, která roste od břicha směrem ke hřbetu, snadno stéká dešťová voda. Chlupy mají dvě vrstvy, vnitřní je měkčí a vnější delší (až 15 cm) a hrubší. Uši jsou kulaté a zesílené, téměř vždy pokryté srstí. Krátký krk má 5–6 obratlů. Hlava je zaoblená, malý čenich je holý a vyčnívá ze zploštělé tváře. V tlamě je 18 dorůstajících zubů, postrádajících sklovinu. Končetiny jsou tenké, přední jsou opatřené dvěma, zadní třemi za stran smáčknutými hákovitými drápy. Přední končetiny jsou delší.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 3. 2009 (Kostarika, Aviarios del Caribe); Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2014 (Kostarika, Parque Nacional Manuel Antonio).