Syn.: Chorispermum exscapum Kuntze, Chorispora exscapa Bunge, Chorispora tianschanica Z. X. An
Česká jména: drobnosemenka (Dostál 1989), chorispora (Kubát 2002)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Druh hor Střední Asie, jehož areál se táhne od západního Mongolska přes Kazachstán, Kyrgyzstán a západočínský Sin-ťiang až po severní Pákistán a indický Kašmír.
Ekologie: Roste na alpínských trávnících, kamenitých a skalnatých svazích, v nadmořské výšce od 2200 až do 4200 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s větveným oddenkem. Všechny listy jsou přízemní, vyrůstají v růžici, řapík je 1–3(–4) cm dlouhý, brvitý, listová čepel je v obrysu obkopinatá nebo podlouhlá, 0,8–4(–5) cm dlouhá a 3–10(–15) mm široká, žláznatá, chlupatá nebo i lysá, na bázi klínovitá, na okraji chobotnatá nebo zubatá, či dokonce peřenodílná až peřenosečná, s úkrojky podlouhlými či obvejčitými. Květy jsou jednotlivé, květní stopka je jen 1–3(–4) cm dlouhá, žláznatá či chlupatá, anebo skoro lysá; kališní lístky jsou podlouhlé, purpurově naběhlé, 6–9(–10) mm dlouhé; korunní lístky jsou široce obvejčité až obsrdčité, 1,5–2(–2,3) cm dlouhé, nehetnaté, na vrcholu většinou vykrojené, purpurové. Plodem je zaškrcovaný struk, 2–3 cm dlouhý a 1,5–2 mm široký, lysý, s 8–12 články.
Využití: Plody se používají jako zelenina v kuchyni, konzumují se syrové i vařené.
Poznámka: Morfologicky dosti variabilní druh, odlišnosti se projevují především ve tvaru listové čepele a odění rostliny.
Alexander Georg von Bunge (1803–90), po němž rostlina dostala druhové jméno, byl rusko-německým botanikem působícím v Tartu a Kazani, který se do historie botaniky zapsal především výzkumnými výpravami do Střední Asie.
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).