CHRYSOJASMINUM HUMILE (L.) Banfi – jasmín nízký

Syn.: Jasminum chrysanthemum Roxb., Jasminum flavum Sieber ex DC., Jasminum humile L., Jasminum italicum Dippel, Jasminum wallichianum Lindl.
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité

Chrysojasminum humile

Rozšíření: Druh horských oblastí jižní a východní Asie (Hindúkuš, Himálaj) – jeho areál sahá od jihovýchodu Afghánistánu přes sever Pákistánu, sever Indie, Nepál, Bhútán a jižní Tibet až do jihozápadní Číny. V Číně je kromě nominátní variety rozlišována ještě také varieta Chrysojasminum humile var. microphyllum.
Druh byl zavlečen také na Nový Zéland, do jižní Evropy i Severní a Střední Ameriky.

Ekologie: Roste na horských svazích, obvykle v křovinaté nebo lesní vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3800 m. Kvete od dubna do července. Bývá také vysazován v zahradách a parcích, odkud občas může unikat i do okolní krajiny.

Chrysojasminum humile

Popis: Stálezelený keř dosahující výšky 30–200(–300) cm, s větvemi vystoupavými až přímými, lysými, hranatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 3–9(–13) lístky, které jsou přisedlé, terminální lístek je kopinatý, eliptický až vejčitý, 7–50 mm dlouhý a 4–20 mm široký, na bázi klínovitý, celokrajný, někdy po okraji drobně brvitý, na vrcholu špičatý až zašpičatělý, postranní lístky jsou kratší. Květenství je axilární vrcholík, 1–10květý, květní stopky jsou 5–25 mm dlouhé, kalich je zvonkovitý, 2–3 mm dlouhý, cípy jsou kratší než kališní trubka, koruna je nálevkovitá, 15–20 mm dlouhá, žlutá, korunní cípy jsou vejčité, asi 5 mm dlouhé. Plody jsou kulovité tobolky dosahující v průměru 6–11 mm.

Chrysojasminum humile
Chrysojasminum humile
Chrysojasminum humile

Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 11. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Abel Tasman National Park).