Syn.: Agaricus nebularis Batsch, Agaricus pileolarius Bull., Clitocybe alba (Bataille) Singer, Clitocybe nebularis var. alba Bataille, Clitocybe pileolaris (Bull.) Murrill, Gymnopus nebularis (Batsch) Gray, Lepista nebularis (Fr.) Harmaja
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule a v Jižní Americe.
Ekologie: Roste velmi hojně od srpna do prosince v lesích všech typů, v parcích, zahradách, křovinách, v místech bohatých na dusík, od nížin do hor. Vyrůstá většinou ve velkých skupinách, také v řadách a čarodějných kruzích.
Popis: Klobouk má průměr 5–15 cm, v mládí je polokulovitý, pak klenutý s hrbolem na temeni a s podvinutým okrajem, později ploše rozprostřený až vmáčklý se zvlněným okrajem. Povrch je hladký, v mládí silně ojíněný, později na okrajích holý. Má popelavě šedou až popelavě hnědou barvu, za sucha světlejší. Lupeny jsou husté, široce připojené až sbíhavé, v mládí bělavé, později krémové až okrové. Třeň je 6–10 cm dlouhý, 1,5–3 cm široký, válcovitý, někdy na bázi poněkud kyjovitě rozšířený, s vláknitým povrchem bělavé barvy, později světle šedý nebo světle hnědý. V mládí je plný, ve stáří vatovitě vycpaný nebo dutý. Dužnina je bílá, na vzduchu nemění barvu, je masitá a pevná. Vůně je pro strmělku mlženku typická – nepříjemně moučně plošticová, chuť nasládlá, někdy nakyslá. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy elipsoidní, hladké, 5,5–8,5 × 3,5–4,5 μm velké.
Záměny: Jedovatá závojenka olovová (Entoloma sinuatum) roste časněji, má moučnou vůni, lupeny v mládí nažloutlé, později růžové. Menší strmělka kyjonohá (Clitolibe clavipes) má výrazně kyjovitý třeň, je jedlá, další strmělka šedoplstnatá (Clitolibe alexandrii) má žluté lupeny, v dospělosti až nálevkovitý tvar, je vzácná. Čirůvka kosatcová (Lepista irina) voní příjemně a je jedlá.
Poznámka: Je to jedlá houba horší jakosti, těžko stravitelná, silně aromatická, citlivým osobám může způsobit žaludeční obtíže.
Fotografováno ve dnech 9. 11. a 26. 10. 2008 (Česko, Roztoky, Tiché údolí).