Syn.: Agaricus nebularis Batsch, Agaricus pileolarius Bull., Agaricus pileolarius Bull. var. pileolarius, Clitocybe alba (Bataille) Singer, Clitocybe nebularis var. alba Bataille, Clitocybe pileolaris (Bull.) Murrill, Gymnopus nebularis (Batsch) Gray, Lepista nebularis (Fr.) Harmaja
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Clitocybe nebularis
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule a v Jižní Americe.
Ekologie: Roste velmi hojně od srpna do prosince v lesích všech typů, v parcích, zahradách, křovinách, v místech bohatých na dusík, od nížin do hor. Vyrůstá většinou ve velkých skupinách, také v řadách a čarodějných kruzích.
Clitocybe nebularis

Clitocybe nebularis

Popis: Klobouk má průměr 5–15 cm, v mládí je polokulovitý, pak klenutý s hrbolem na temeni a s podvinutým okrajem, později ploše rozprostřený až vmáčklý se zvlněným okrajem. Povrch je hladký, v mládí silně ojíněný, později na okrajích holý. Má popelavě šedou až popelavě hnědou barvu, za sucha světlejší. Lupeny jsou husté, široce připojené až sbíhavé, v mládí bělavé, později krémové až okrové. Třeň je 6–10 cm dlouhý, 1,5–3 cm široký, válcovitý, někdy na bázi poněkud kyjovitě rozšířený, s vláknitým povrchem bělavé barvy, později světle šedý nebo světle hnědý. V mládí je plný, ve stáří vatovitě vycpaný nebo dutý. Dužnina je bílá, na vzduchu nemění barvu, je masitá a pevná. Vůně je pro strmělku mlženku typická – nepříjemně moučně plošticová, chuť nasládlá, někdy nakyslá. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy elipsoidní, hladké, 5,5–8,5 × 3,5–4,5 μm velké.
Záměny: Jedovatá závojenka olovová (Entoloma sinuatum) roste časněji, má moučnou vůni, lupeny v mládí nažloutlé, později růžové. Menší strmělka kyjonohá (Clitolibe clavipes) má výrazně kyjovitý třeň, je jedlá, další strmělka šedoplstnatá (Clitolibe alexandrii) má žluté lupeny, v dospělosti až nálevkovitý tvar, je vzácná. Čirůvka kosatcová (Lepista irina) voní příjemně a je jedlá.
Poznámka: Je to jedlá houba horší jakosti, těžko stravitelná, silně aromatická, citlivým osobám může způsobit žaludeční obtíže.
Clitocybe nebularis
Fotografováno ve dnech 9. 11. a 26. 10. 2008 (Roztoky, Tiché údolí).