Syn.: Chamaemelum myconis (L.) E. H. L. Krause, Chrysanthemum myconis L., Kremeria myconis (L.) Maire, Leucanthemum myconis (L.) P. Giraud, Matricaria myconis (L.) Desr., Myconella myconis (L.) Sprague, Myconia chrysanthemum Sch. Bip., Myconia myconis (L.) Briq. et Cavill., Pyrethrum myconis (L.) Moench, Tanacetum myconis (L.) Schenk
Česká jména: korunkovník středomořský (Slavík et al. 2004)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v pásmu táhnoucím se od Portugalska až po Izrael. V Itálii je rozlišován poddruh Coleostephus myconis subsp. discolor.
Občas se pěstuje v zahradách jako okrasná letnička, byl proto zavlečen také do severněji položených oblastí Evropy, je hlášen z Německa, Polska i Velké Británie, zdomácněl rovněž na makaronéských ostrovech, je uváděn i z Indie, Uruguaye a jižní Brazílie.
Ekologie: Roste na pastvinách a v suchých lemech křovinaté vegetace, při okraji polí a cest, na úhorech i jiných stanovištích dotčených lidskou činností. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 10–50 cm dlouhou, chudě větvenou, lysou nebo řídce chlupatou. Listy jsou střídavé, přízemní jsou řapíkaté, 2–5 cm dlouhé, obvejčité až kopisťovité, pravidelně zubaté, střední lodyžní listy jsou poloobjímavé, podlouhle vejčité až kopinaté. Úbory dosahují v průměru okolo 2–3 cm; zákrovní listeny vyrůstají ve 2–3 řadách, jsou eliptické, na vrcholu s blanitým okrajem, jazykovité květy jsou samičí nebo sterilní, liguly jsou 6–15 mm dlouhé, obvykle žluté nebo i bělavé, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Plody jsou dvoutvaré nažky, 2–3 mm dlouhé, s chmýrem.
Poznámka: K mediteránnímu rodu Coleostephus jsou v současnosti řazeny tři druhy (POWO 2023).
Fotografoval Jindřich Houska, dne 7. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Porto da Cruz, cesta do Larana).