Coracias benghalensis (Linnaeus, 1758); mandelík indický

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Coraciiformes, Coraciidae
Česká jména: mandelík indický
Anglická jména: Indian roller

Coracias benghalensis, mandelík indický
Coracias benghalensis, mandelík indický

Rozšíření: Nominátní poddruh, který je zachycen na našich fotografiích, obývá území od západní Asie po Indii, severně od pohoří Vindhja. Poddruh Coracias benghalensis subsp. indicus se vyskytuje ve střední a jižní Indii a na Srí Lance.

Způsob života: Vyskytuje se v otevřených travnatých a křovinatých porostech, kterým dominují stromy rodů Acacia a Prosopis. Dobře se přizpůsobil kulturní krajině, obývá parky a zahrady, pole, plantáže datlových a kokosových palem. Upřednostňuje elektrické nebo telegrafní dráty. Je teritoriální, samotářský a obvykle se vyskytuje sám nebo v párech.
Sedává také na stromech a keřích ve výšce 3–9 m, odkud vyhlíží potravu. Sestupuje na zem, aby zachytil hmyz a v menší míře obojživelníky, plazy, ptáky a drobné savce. Upřednostňuje hejna okřídlených termitů.
Je monogamní. Období rozmnožování se pohybuje od března do června, v jižní Indii o něco dříve. Během námluv předvádí samec nad vyhlédnutým hnízdištěm akrobatické lety doprovázené hlasitým voláním, kterými na sebe upozorňuje samičku. Hnízdí v dutině velkého stromu, v mrtvé palmě nebo ve skulině budovy. Hnízdo je vystlané peřím, slámou nebo trávou. Preferuje solitéry s dobrým výhledem do okolí, ve výšce 8–12 m nad zemí. Samice snáší 3–5 vajec, která inkubuje po dobu 17–20 dnů. Mláďata se líhnou holá a slepá. Ptáčata krmí rodiče hmyzem. Ve stáři 4 týdnů jsou potomci schopní letu. Nevzdalují se však daleko od hnízdiště a další 2–3 týdny žijí společně s rodiči, kteří je přikrmují. Potom se osamostatní.
V době hnízdění se chová agresivně vůči potenciálním predátorům. Vyhání vrány z hnízd, střemhlav nalétá dokonce na supa mrchožravého (Neophron percnopterus) nebo na člověka.

Popis: Zavalitý opeřenec z čeledi mandelíkovitých, dosahuje délky 30–34 cm, rozpětí křídel 65–74 cm a hmotnosti 166–176 g. Pohlaví jsou si vzhledově podobná. Holá kůže kolem očí je matně oranžová. Duhovka oka je šedohnědá. Mohutný, mírně zahnutý tmavý zobák je u základny zbarven do hněda. Peří na čele a bradě je narůžovělé, stejně jako obličej a hrdlo. Temeno a zátylek jsou matně tyrkysové. Ušní kryty jsou tmavěji červenohnědé. Břicho je světle modré. Hřbet je hnědý, s modře zbarvenou zádi a kontrastně světle a tmavě modrými křídly. Jasně modré znaky na křídlech jsou výrazné za letu. Kryty ocasu jsou tmavě modré s tyrkysovými špičkami. Střední dvě ocasní pera jsou šedomodrá, zatímco okolní ocasní pera jsou intenzivně purpurově modrá se širokým světle modrým pásem a nazelenalým nádechem ke špičkám. Krátké a silné nohy jsou žlutohnědé.
Poddruh Coracias benghalensis subsp. indicus se vyznačuje o něco kratším křídlem a ocasem, tmavší modrou korunou a horním krytím křídel, více nahnědlým pláštěm a rameny a výraznějším červenohnědým límcem vzadu na krku.

Poznámka: Mandelík indický je státním ptákem indických států Uríša, Telangana, a Karnátaka. Na počátku 20. století byl vyhledáván pro vývoz svého barevného peří a bohužel patřil mezi nejčastěji zabíjené druhy ptáků v Indii.

Coracias benghalensis, mandelík indický
Coracias benghalensis, mandelík indický
Coracias benghalensis, mandelík indický
Coracias benghalensis, mandelík indický

Fotografováno ve dnech 21., 22. a 26. 1., 3. 2. 2023 (Omán, Al Kamil, vádí Bani Khalid, Muscat).