Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Campephagidae
Česká jména: housenčík papuánský
Anglická jména: White-bellied cuckooshrike
Rozšíření: Housenčík papuánský se vyskytuje na indonéském souostroví Moluky, na Nové Guineji, Šalomounových ostrovech a v Austrálii, kde jeho areál sahá od severu Západní Austrálie přes sever Severního teritoria a celý Queensland až po Nový Jižní Wales, Victorii a Adelaide v Jižní Austrálii.
Je rozpoznáno přes deset poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Coracina papuensis subsp. hypoleuca, jehož areál se nachází na severu Severního teritoria a na severu Queenslandu.
Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť, savanu, blahovičníkové lesy, deštné a pobřežních lesy, porosty mangrove, plantáže, venkovské zahrady a městské oblasti.
Krmí se jednotlivě, v párech nebo v malých skupinách. Pomalu se pohybuje mezi stromy a sbírá hmyz a jeho larvy z listů. Živí se také pavoukovci, nektarem, semeny a ovocem. Během období sucha je lokálně kočovný.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Malé miskovité hnízdo ve vidlici větví 7–10 metrů nad zemí staví obě pohlaví z malých kousků kůry, trávy a listů, zvenčí je obalené pavučinami a lišejníky. Samice snáší 2–3 vejce, která zahřívají střídavě oba partneři po dobu 21–22 dní. Mláďata krmí oba rodiče po dobu 22 dní.
Popis: Šedivý větší pěvec, dosahuje délky 22–29 cm a hmotnosti 55–80 g. U samců jsou hlava, svršek a kryty křídel světle šedé. Na čele u kořene zobáku je tenký černý proužek. Od uzdičky se táhne černý pruh přes oko. Duhovka oka je tmavě hnědá. Zobák je černý. Brada je bílá, hruď je světle šedá, břicho a podocasí jsou bělavé. Velké kryty křídel jsou lemovány světle šedě. Primární kryty jsou černé s bílým okrajem. Nohy jsou šedivé až černé.
Jednotlivé poddruhy se odlišují odstínem šedého opeření a černým proužkem na hlavě. Samice bývá matnější. U mladých jedinců jsou krk a hruď černě skvrnité.
Fotografováno ve dnech 1. a 4. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park a Darwin).