Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Colubridae
Syn.: Coluber austriacus (Laurenti) Gmelin, 1789; Coluber caucasius Pallas, 1814; Coluber coronella Bonnaterre, 1790; Coluber ferrugineus Sparrman, 1795; Coluber laevis Latreille, 1800; Coluber ponticus Guldenstadt, 1811; Coluber thuringicus Bechstein, 1801; Coronella laevis (Lacépède) Boie, 1827; Natrix coronella (Bonnaterre) Schrank, 1798; Natrix coronilla Schrank, 1798; Oligodon semicinctus Wallach et Bauer, 1997; Simotes semicinctus Peters, 1862; Tropidonotus austriacus (Laurenti) Gemmerthal, 1845; Zacholus austriacus (Laurenti) Wagler, 1830; Zacholus laevis (Lacépède) Eichwald, 1841
Česká jména: užovka hladká, užovka rakouská
Anglická jména: Smooth snake
Rozšíření: Obývá téměř celé území Evropy, chybí v Irsku, severní Fennoskandinávii a jižním Španělsku. Směrem na východ zasahuje jeho areál až do západního Kazachstánu. U nás žije nominátní poddruh Coronella austriaca subsp. austriaca.
Způsob života: Vyhledává suché skalnaté biotopy, slunečné kamenité a křovinaté stráně, světlé řídké lesy, okraje lesů, vřesoviště, opuštěné lomy, náspy až do nadmořské výšky 2000 m, u nás do 750 m. Vyhýbá se mokřadům a souvislým lesům.
Loví ještěrky, slepýše, myši, žáby, mláďata drobných ptáků nebo jiných hadů. Kořist usmrcuje silným ovinutím. Při ohrožení útočí a kouše.
K páření dochází koncem dubna a v květnu. Samice je vejcoživorodá a koncem srpna nebo začátkem září přivádí na svět 2–15 potomků. Vejce se embryonálně vyvíjí uvnitř samice, obal vajíčka je tvořen jen jemnou blankou a mláďata se rodí už v kloace nebo hned po nakladení. Matka o potomky, kteří se živí hmyzem, nepečuje. Pohlavně dospívá ve 4 letech.
K zimování dochází obvykle v říjnu, ukrývá se v dutinách pod kameny, spadlým dřevem nebo kořeny, ve skalních štěrbinách a v norách hlodavců.
Popis: Poměrně malá užovka s hladkými nekýlnatými šupinami, dosahuje délky 50–75 cm a hmotnosti 50–150 g. Samice jsou zřetelně větší a rychleji rostou. Hlava je trojúhelníkovitá, s typickou symetrickou kresbou na týlu a s tmavým proužkem přes oko. Zornička oka je oválně kulatá. Zbarvení bývá variabilní, u samců hnědé až červenohnědé, u samic šedé až černošedé. Na hřbetě se táhnou 2–4 řady tmavých skvrn, tvořících někdy podélné pruhy.
Ohrožení a ochrana: V České republice je druhem zákonem chráněným a silně ohroženým. Mezi nejdůležitější hrozby patří ničení vhodných stanovišť.
Poznámka: Při setkání s člověkem neprchá, naopak se stáčí a snaží se kousnout. Pro toto chování a pro podobnost zmiji obecné (Vipera berus) bývá často nesmyslně zabita. Zmije má na hřbetě výrazný klikatý pruh a zorničku štěrbinovitě svislou.
Fotografovaly Naděžda Gutzerová, dne 10. 5. 2019 (Česko, Čechy, Třemošnice); Jindřiška Vančurová, dne 13. 7. 2020 (Čechy, Květnice).