CRIBRARIA ARGILLACEA (Pers.) Pers. – řešetovka hlínová / slizovka

Syn.: Cribraria vulgaris var. argillacea (Pers.) Amo, Stemonitis argillacea Pers., Trichia argillacea (Pers. ex J. F. Gmel.) Poir.
Taxonomické zařazení (podle Index Fungorum): Protozoa – prvoci, Amoebozoa – měňavkovci, Myxogastria, Incertae sedis, Liceida
Čeleď: Cribrariaceae Corda – řešetovkovité

Cribraria argillacea

Rozšíření: Vyskytuje se v mírném pásu.

Ekologie: Roste od jara do podzimu v místech s trvale zvýšenou vlhkostí, na trouchnivějícím dřevě (z vlastní zkušenosti na dřevě jehličnanů).

Cribraria argillacea

Popis: Plasmodium – pohyblivá tkáň, která je vlastním tělem hlenky – je bezbarvé, slizovité. Z něj pak vyrůstají 5 mm vysoké plodničky, složené z černé stopky nesoucí jednotlivá kulovitá sporangia olověně šedé barvy s lesklým povrchem. Sporangia při zrání tvrdnou a drolí se, spóry jsou roznášeny kapající vodou (deštěm). Plodničky vyrůstají po tisících, ale i jednotlivě ze živného substrátu, kterým je tlející dřevo.

Záměny: Vzhledem k miniaturním rozměrům plodniček ji lze zaměnit za jinak (při zvětšení) značně odlišné příbuzné druhy, jako např. řešetovku fialovou (Cribraria violacea), jejíž sporangia jsou spojena vlákny, ř. mřížkovitou (Cribraria cancellata) se síťovitou pokožkou, popřípadě ř. vetkanou (Cribraria intricata) s jakoby krajkovaným povrchem.

Cribraria argillacea
Cribraria argillacea

Fotografováno dne 26. 8. 2006 (Česko, Děčínsko, Malá Veleň).