DAEDALEOPSIS TRICOLOR (Bull.) Bondartsev et Singer – síťkovec trojbarvý

Syn.: Agaricus sepiarius var. tricolor (Bull.) Pers., Agaricus tricolor Bull., Agaricus tricolor var. bicolor Alb. et Schwein., Cellularia tricolor (Bull.) Kuntze, Daedalea confragosa var. tricolor (Bull.) Domański, Orloś et Skirg., Daedalea sepiaria subsp. tricolor (Bull.) Pers., Daedalea sepiaria var. tricolor (Bull.) Fr., Daedalea tricolor (Bull.) Fr., Daedaleopsis confragosa var. tricolor (Bull.) Bondartsev et Singer, Ischnoderma tricolor (Bull.) Zmitr., Lenzites tricolor (Bull.) Fr., Trametes rubescens var. tricolor (Bull.) Pilát, Trametes tricolor (Bull.) Lloyd
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité

Daedaleopsis tricolor

Rozšíření: Je znám ze severního mírného pásma.

Ekologie: Roste na kmeni nebo na větvích listnáčů (nejčastěji třešní, bříz, vrb a lip); napadá živé dřeviny, kde způsobuje bílou hnilobu dřeva; roste i na mrtvém dřevu. Mladé plodnice se objevují v létě, starší suché plodnice přetrvávají do následujícího roku. Je nalézán v listnatých lesích, ovocných sadech, často na lužních stanovištích. Dříve býval vzácný, v poslední době však jeho nálezů přibývá.

Daedaleopsis tricolor

Popis: Plodnice jsou kloboukaté, vyrůstají většinou ve skupinách vedle sebe, nebo střechovitě nad sebou. Klobouky jsou široké 20–60(–150) mm, polokruhovité až vějířovité, většinou bokem přirostlé k substrátu. Povrch klobouků je vrásčitý, rezavě hnědý až červenohnědý, velmi často s výraznými červenými odstíny, soustředně pásovaný; okraj je v dospělosti ostrý. Rouško (hymenofor) je složeno z lamel, které jsou jen vzácně přepaženy, případně přepážky zcela chybí; připomíná lupeny běžných lupenatých hub. V mládí je rouško bělavě šedé, po otlačení se zbarvuje hnědočerveně, u dospělých plodnic je hnědavé. Dužnina je tuhá, korkovitá, šedohnědá, bez vůně. Výtrusný prach je bílý, výtrusy válcovité, 6–9 × 1,5–3 µm velké.

Záměny: Podobný síťkovec načervenalý (Daedaleopsis confragosa) má ve zbarvení méně rezavých odstínů, často načervenalé tóny zcela chybí a rouško tvoří protáhlé rourky přecházející v labyrintická, příčně pospojovaná žebra. Někteří autoři považují síťkovec trojbarvý jen za varietu hojnějšího síťkovce načervenalého.

Využití: Je nejedlý.

Daedaleopsis tricolor
Daedaleopsis tricolor
Daedaleopsis tricolor

Fotografováno dne 15. 1. 2023 (Česko, Čechy, Úholičky).