Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Dasyuromorphia, Dasyuridae
Syn.: Viverra maculata Kerr, 1792
Česká jména: kunovec velký, kunovec tygrovaný, kunovec tygrovitý, kunovec tygří, šlakol veliký
Anglická jména: Spotted-tailed quoll, Tiger cat, Tiger quoll
Rozšíření: Australský endemit, jehož areál sahá od jihovýchodního Queenslandu přes východní Nový Jižní Wales a Victorii až do jihovýchodní Jižní Austrálie a na Tasmánii. Byly rozlišovány dva poddruhy, přičemž poddruh Dasyurus maculatus subsp. gracilis byl patrně vyhuben.
Způsob života: Obývá suché a vlhké sklerofytní lesy, strže, kamenité srázy, skalní výchozy a otevřené pastviny.
Tento masožravec se živí králíky, bandikuty, malými klokany, vačicemi a kuskusy. Vzácně konzumuje hmyz, plazy a ptáky. Šplhá na stromy, aby unikl predátorům, k nimž patří lišky a psi dingo. Pokud se cítí ohrožen, přikrčí se nízko k zemi a vydává vysoké skřípavé zvuky.
Samotářský druh, který sdílí společná místa vyměšování – když je samice připravena k páření, zanechá na nich svůj pach. Samcům umožňuje páření na svém území. Samice po 21 dnech březosti rodí 5–6 mláďat o velikosti 7 mm. Po porodu začne připravovat doupě vystlané trávami, ostřicemi a jinými měkkými materiály. Málo vyvinuté mládě saje mléko v mělkém dozadu otevřeném vaku po dobu 12 týdnů. Poté pojídá potravu, kterou matka přinese. Ve věku 18–21 týdnů jsou potomci zcela nezávislí a soběstační. Pohlavně dospívá ve 12 měsících. Ve volné přírodě se dožívá 3–5 let.
Popis: Dravý vačnatec z čeledi kunovcovitých, dosahuje délky těla 35–76 cm, délky ocasu 34–56 cm a hmotnosti 2–7 kg. Samec je mohutnější. Boltce na hlavě jsou vzpřímené. Hnědá špička nosu je hladká, čenich je protáhlý. Duhovka oka je tmavě hnědá. Srst je červenohnědá s výraznými bílými skvrnami po celém těle včetně ocasu. Na předních končetinách je pět prstů s drápy, na zadních jsou čtyři prsty opatřené drápy.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje kunovce velkého jako druh téměř ohrožený (NT). Mezi nejčastější příčiny úmrtí patří napadení psy, sražení motorovými vozidly, otravy a odchyty do pastí nachystaných pro dingy. Na Tasmánii je pod přísnou legislativní ochranou jako ohrožený druh.
Fotografováno dne 29. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain-Lake St Clair National Park, Devils @ Cradle Wildlife Park Tasmania).