Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Dermochelyidae
Syn.: Chelonia lutaria Rafinesque, 1814; Chelonias lutaria Rafinesque, 1814; Coriudo coriacea (Vandelli, 1761); Dermatochelys coriacea Günther, 1864; Dermochelis atlantica Lesueur, 1829; Dermochelys coriacea subsp. schlegelii (Garman, 1884); Sphargis angusta Philippi, 1899; Sphargis coriacea (Vandelli, 1761); Sphargis mercurialis Merrem, 1820; Testudo arcuata Catesby, 1771; Testudo coriacea Vandelli, 1761;, Testudo lutaria Rafinesque, 1814; Testudo lyra Lacépède, 1788; Testudo marina Wilhelm, 1794; Testudo tuberculata Pennant, 1801
Česká jména: kožatka velká, želva kožnatá
Anglická jména: Leatherback sea turtle, Lute turtle
Rozšíření: Vyskytuje se v tropických mořích skoro celého světa (méně běžná je jen v severních a východních oblastech Indického oceánu), ale také v chladnějších vodách subtropického a mírného pásu. Její hnízdiště se nacházejí především na tropických písečných plážích, ale i v pásu mírném.
Způsob života: Oceánská, hluboko se potápějící mořská želva – dokáže sestoupit až do hloubky okolo 1300 m. Na souši je poněkud těžkopádná, avšak ve vodě dokáže plavat rychlostí až 35 km za hodinu.
Živí se medúzami, salpovci a trubýši.
Při kladení vajec samice vyhrabe do písku přímořské pláže jámu asi 60 cm hlubokou, do níž naklade 60–90 vajec. Pak se vrací zpět do moře, malé kožatky – vážící sotva 50 g – se vylíhnou zhruba po 60 dnech. V reprodukčním období samice vyprodukuje 3–10 snůšek. Mezi jednotlivými reprodukčními obdobími je obvyklý několikaletý migrační interval, po němž se samice většinou vrací na místo, kde se sama narodila.
Popis: Tato největší želva světa má téměř dokonale hydrodynamicky tvarované tělo, jehož délka může dosahovat 180–220(–250) cm, hmotnost činí 250–700(–900) kg. Postrádá pro želvy obvyklý kostěný karapax, místo štítků má tlustý kožovitý krunýř, z nějž se zvedá sedm zřetelných hřebenů, které vedou od lebečního až k ocasnímu okraji hřbetu želvy. Celý hřbetní povrch kořatky je tmavě šedý až černý s rozptýlenými bílými skvrnami. Stejně jako ostatní mořské želvy má i kožatka velká zploštělé přední končetiny uzpůsobené pro plavání; u obou párů chybí drápy.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) řadí kožatku velkou z hlediska ohrožení ke zranitelným druhům (VU). Vztahuje se na ni i ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES. Kožatky jsou loveny lidmi pro maso, jsou sbírána i jejich vejce. Z pobřežních stanovišť jsou vytlačovány turistickým průmyslem, ohrožuje je i znečištění moří.
Poznámka: Celou čeleď kožatkovitých (Dermochelyidae) zastupuje v současnosti jen tento jediný rod a druh.
Fotografoval František Mazáč, dne 27. 11. 2018 (Svatý Tomáš a Princův ostrov, pobřeží ostrova São Tomé, Praia Jale).