Syn.: Nama systyla A. Gray
Čeleď: Hydrophyllaceae R. Br. – stružkovcovité

Draperia systyla

Rozšíření: Endemit Kalifornie, vyskytuje se v severovýchodní části tohoto amerického státu.

Ekologie: Roste ve smíšených či jehličnatých podhorských a horských lesích a ve skalních štěrbinách, preferuje stinná, nicméně suchá místa, často skalnatá či štěrkovitá, v nadmořských výškách od 200 až do 3000 m. Kvete od května do října.

Draperia systyla

Popis: Vytrvalá rostlina se zdřevnatělým oddenkem a lodyhou vystoupavou až přímou, 10–40 cm dlouhou, v uzlinách někdy kořenující. Lodyžní listy jsou vstřícné, dolní řapíkaté, horní přisedlé, vejčité, 1–7 cm dlouhé, celokrajné. Květenství je koncové, květní stopky 1–2 mm dlouhé; kališní cípy jsou čárkovité, chlupaté, 4–6 mm dlouhé, v době plodu se prodlužují až na 6–9 m; koruna je nálevkovitá, 7–14 mm dlouhá, na vnější straně chlupatá, bílá až růžová nebo levandulově modrá; tyčinky mají nestejnou délku, semeník je srostlý ze 2 plodolistů, čnělka je dlouhá 3–4 mm, rozeklaná. Plodem je kulovitá tobolka, 2–3 mm dlouhá, chlupatá.

Poznámka: Rodové jméno připomíná Johna Williama Drapera (1811–82), amerického historika. Rod je monotypický, obsahuje tedy jen tento jediný druh.

Draperia systyla
Draperia systyla

Fotografováno dne 10. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Yosemite National Park).