Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Scincidae
Syn.: Tropidolepisma dorsale Peters, 1874; Tropidolepisma striolatum Peters, 1870
Anglická jména: Tree skink, Tree-crevice skink
Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se nachází ve východním Queenslandu, v Novém Jižním Walesu, Victorii a na jihovýchodě Jižní Austrálie.
Způsob života: Obývá sklerofytní lesy, křovinaté porosty a skalnaté oblasti. Tento převážně stromový druh se často ukrývá pod kůrou a v dutinách stromů, pod padlými kmeny nebo v hromadách kamení.
Je to druh všežravý, živí se hmyzem, například brouky, mravenci, kobylkami a šváby, pojídá i vegetaci. Je živočichem denním, nejaktivnější je dopoledne a později odpoledne.
Je živorodý, po třech měsících březosti rodí samice 2–6 mláďat. Rodiče tvoří pár a starají se o své potomky déle než jeden rok. Brání svůj domovský areál a rodinu před příbuznými po dobu až několika let. Pohlavně dospívá ve dvou letech. Může se dožít přibližně 10 let.
Popis: Středně velký scink dosahující délky přibližně 22 cm, z toho na ocas připadá asi polovina. Šupiny na hřbetě jsou kýlnaté a drsné na dotek, zatímco břišní šupiny jsou hladké. Zbarvení je šedohnědé až černohnědé. Od hlavy ke kořeni ocasu se táhne světlejší pruh, často přerušovaný černými šupinami. Někdy se vyskytují roztroušené bílé skvrny na těle. Spodní strana je stříbrošedá s tmavými skvrnami. Poměrně krátká hlava je mírně zašpičatělá, horní pysk je světlejší, duhovka oka hnědá. Na nohách je pět prsů zakončených drápy.
Fotografováno dne 4. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).