Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Chiroptera, Pteropodidae
Syn.: Vespertilio vampyrus subsp. helvus Kerr, 1792
Česká jména: kaloň plavý, kaloň palmový
Anglická jména: Straw-colored fruit bat, African straw-coloured fruit-bat, Pale xantharpy, Straw-coloured flying fox
Rozšíření: Tento nejrozšířenější africký kaloň se vyskytuje v oblasti rozprostírající se od Senegalu přes Nigérii až po Etiopii, k jihu kontinentu sestupuje přes Kamerun, Demokratickou republiku Kongo, Tanzanii a Zambii až do Mosambiku a Jihoafrické republiky, jeho areál zasahuje také na jihozápad Arabského poloostrova.
Způsob života: Obývají širokou škálu stanovišť, suché a deštné tropické lesy, pobřežní a říční porosty, vlhké i suché savany, zalesněné městské parky, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Je to společenský a hlučný živočich, hnízdí ve velkých koloniích v korunách vysokých stromů, případně v jeskyních. Během dne odpočívá zavěšený hlavou dolů, zabalený do létacích blan. Létá přímočaře a ve větších výškách než jiné druhy kaloňů. Jednotlivé kolonie jsou od sebe vzdáleny nejméně 60 km. Výborný čich slouží k vyhledávání potravy i vzájemnému dorozumívání. V noci opouští úkryt v malých skupinách, aby nalezl jídlo v blízkém lese nebo na plantáži. Zavěšený za nohy se živí šťávou z ovoce, dužinu vyplivuje. Žvýká také měkké dřevo, patrně jako zdroj vody.
Páření probíhá v koloniích v období sucha od dubna do června. Samice je březí obvykle 9 měsíců, i když se embryo vyvíjí pouze 4 měsíce. Samice rodí v únoru až březnu jediné mládě, které při narození váží 45–50 g, je osrstěné, má otevřené oči, ale neumí létat. Matka kojí svého potomka, dokud si neumí sám obstarat potravu.
Mezi jeho přirozené predátory patří sovy, dravci, hadi a cibetky. V přírodě se může dožít asi 15 let.
Popis: Větší druh kaloně, který dosahuje délky 143–215 mm, rozpětí blanitých křídel až 762 mm a hmotnosti 230–350 g. Hlava je velká, čenich je protáhlý. Duhovka velkých očí je hnědá. Krk a záda jsou porostlá žlutohnědou srstí, zatímco břicho je matněji hnědé nebo šedé. Přední končetiny jsou přeměněny v blanitá křídla. Na druhém křídelním prstu je drápek. Zadní nohy s ostruhou jsou opačně zakloubené.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2020) klasifikuje kaloně plavého jako druh potenciálně ohrožený (NT). Mezi hlavní hrozby patří ztráta přirozeného prostředí, pronásledování a lov. V západní a střední Africe se řadí mezi nejčastěji loveného a konzumované savce. Farmáři je často pronásledován jako škůdce.
Fotografováno ve dnech 8. 10. (Mosambik, provincie Zambézia, Mocuba) a 19. 10. 2021 (Maputo, Jardim Botânico Tunduru).