Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Chelidae
Syn.: Chelymys krefftii Gray, 1871; Chelys macquarii Gray, 1830; Emydura canni Worrell, 1970; Emydura macquariae Boulenger, 1889; Euchelymys sulcifera Gray, 1871; Hydraspis macquarii (Gray, 1831)
Česká jména: emydura říční
Anglická jména: Murray River turtle, Macquarie River turtle
Rozšíření: Australský druh želvy, jenž se vyskytuje v mnoha řekách východní a jihovýchodní Austrálie – od severu Queenslandu přes Nový Jižní Wales, Victorii až po Jižní Austrálii. Jsou rozlišovány čtyři poddruhy.
Způsob života: Žije ve volné vodě, včetně lagun. Zřídka opouští vodu, někdy se vyhřívá na kládách. Po zemi se pohybuje pouze za účelem přesunu k dalšímu vodnímu zdroji nebo kvůli hnízdění.
Živí se korýši, měkkýši a malými rybami. Pomáhá udržovat kvalitu vody, konzumuje mrtvé ryby a jiné živočichy ve vodě, potravu hledá na dně. Skladba stravy se v průběhu života mění.
Hnízdí během australského jara a začátkem léta nebo těsně po deštích, obvykle od konce října do poloviny prosince. Déšť totiž změkčuje půdu a hnízdo hluboké 15–20 cm vykope snadněji a rychleji. Samice klade za úsvitu nebo za soumraku 2–40 metrů od břehu 15–35 vajec. Inkubace trvá 6–8 týdnů. Hnízda jsou vystavena predaci ptáky, především flétňákem australským a zavlečenými liškami obecnými.
Roste velmi pomalu. Samci pohlavně dospívají v 5–6 letech, zatímco samice v 9–11 letech.
Popis: Emydura říční je sladkovodní želva z čeledi matamatovitých. Samec je menší a váží okolo 2,2 kg, samice je větší a dosahuje hmotnosti 4 kg, její ocas je menší. Mírně klenutý a 30 cm dlouhý karapax je olivově zelený nebo bronzový. Na krunýři je ve vertebrální linii pět štítků, na obou stranách jsou jen čtyři boční štítky a zhruba 11 okrajových štítků. Plastron je krémově zbarvený, je úzký a nezakrývá nohy. Hlava je našedlá s výrazným krémově žlutým pruhem po straně hlavy. Duhovka oka je žlutá, zornička je kulatá. Krk je krátký. Zploštělé nohy jsou vybaveny plovacími blánami.
Fotografováno dne 6. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Adelaide Botanic Garden).