Eolophus roseicapilla (Vieillot, 1817); kakadu růžový

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Cacatuidae
Syn.: Cacatua roseicapilla (Vieillot, 1817); Eolephus roseicapillus (Vieillot, 1817)
Česká jména: kakadu růžový
Anglická jména: Galah, Galah cockatoo

Eolophus roseicapilla, kakadu růžový
Eolophus roseicapilla, kakadu růžový

Rozšíření: Areál tohoto papouška pokrývá většinu území Austrálie, objevuje se i na několika ostrovech. Byl vysazen v Tasmánii.
Jsou rozlišovány tři poddruhy: nominátní poddruh se vyskytuje na velké části kontinentu, poddruh Eolophus roseicapilla subsp. albiceps se nachází v jihovýchodní Austrálii, poddruh Eolophus roseicapilla subsp. kuhli žije na severu země.

Způsob života: Obývá různé biotopy v blízkosti vody, křovinaté porosty, pastviny, plantáže, městské parky a venkovské zahrady, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 1300 m. Vyhýbá se hustým lesům.
Je společenský a stálý, shromažďuje se ve velkých hlučných hejnech. Cestuje pouze za potravou. Přes den odpočívá nebo se krmí, potravu sbírá na zemi nebo se živí vysoko v korunách stromů. Konzumuje hlavně semena, bobule, ořechy, kořínky, výhonky, pupeny, hmyz a jeho larvy.
Je monogamní, pár zůstává spolu po celý život. Na severu se rozmnožuje v únoru až červenci a na jihu od července do prosince. Hnízdí ve stromových dutinách, často více párů vedle sebe. Dutinu vystýlá zelenými listy, hlídá ji po celý rok a nocuje v její blízkosti. Samice snáší 2–6 vajec, která inkubují po dobu 26–28 dnů střídavě oba rodiče. Altriciální mláďata krmí rodiče v hnízdě 5–6 týdnů. Po opuštění hnízda se dorostenci shromáždí na vrcholu blízkého stromu, kde jsou ještě 2–3 týdny rodiči krmeni.
Mladí opeřenci žijí ve velkých kočovných skupinách, složených z nemnožících se ptáků. Pohlavně dospívá ve 3–4 letech. V přírodě se dožívá věku 50 let.

Popis: Středně velký kakadu, jenž dosahuje délky těla 33–37 cm a hmotnosti 310–400 g. Chocholka je bílá nebo bledě růžová. Silný šedý zobák je zahnutý. Čelo, temeno, týl a uzdička jsou bělavé s růžovými základy per. Holý oční kroužek je růžový. U samce je duhovka oka tmavě hnědá, u samice růžovočervená. Tváře, krk, prsa, břicho a spodní křídelní krovky jsou tmavě růžové. Křídla, záda a ocas jsou šedé, kostřec je bledší. Nohy jsou šedé.
Mladý opeřenec se podobá dospělcům, ale růžové zbarvení je našedlé a oční kroužek je menší.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje kakadua růžového z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uvedený v příloze II.

Poznámka: Kakadu růžový je nejčastěji chovaným kakaduem v České republice. Je častým domácím mazlíčkem. Jeho chov není náročný, navíc je odolný vůči chladu a v mírnějších zimách může být celoročně ve venkovní voliéře.

Eolophus roseicapilla, kakadu růžový
Eolophus roseicapilla, kakadu růžový
Eolophus roseicapilla, kakadu růžový
Eolophus roseicapilla, kakadu růžový
Eolophus roseicapilla, kakadu růžový

Fotografováno ve dnech 3., 4. a 12. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, břehy řeky Murray a Morgan; Victoria, Apollo Bay).