Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Petroicidae
Česká jména: lejsčík žlutý
Anglická jména: Eastern yellow robin, Yellow robin
Rozšíření: Východoaustralský druh, jehož areál se táhne od Cooktownu v Queenslandu přes Nový Jižní Wales a většinu Victorie po jihovýchodní část Jižní Austrálie.
Jsou rozlišovány dva poddruhy. Nominátní, který je zachycen na našich fotografiích, se vyskytuje od centrálního Nového Jižního Walesu přes Victorii po Jižní Austrálii. Eopsaltria australis subsp. chrysorrhos je znám z oblasti od Cooktownu v Queenslandu po řeku Hunter River na východě Nového Jižního Walesu.
Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť, vřesoviště, savanu, křoviny, sklerofytní lesy, plantáže i městské parky a zahrady v blízkosti vody.
Živí se většinou hmyzem, pavouky a dalšími bezobratlými živočichy. Nepohrdne ani drobky na piknikovišti. Sedává na nízkém bidýlku a kořist loví na zemi, na listech, případně ve vzduchu.
Hnízdí od července do ledna. Široce miskovité hnízdo, které bývá zpravidla umístěné ve vidlici větví asi pět metrů nad zemí, staví samice z jemného rostlinného materiálu a pavučin, maskované lišejníkem, mechem a listy. Samice snáší až třikrát za sezónu 2–3 vejce, která sama inkubuje 14–15 dní. Ptáčata krmí oba rodiče asi 12 dní, někdy jim pomáhají mláďata z předchozího chovu. Po 40 dnech získávají potomci dospělé opeření.
Popis: Malý pěvec z čeledi lejsčíkovitých, dosahuje délky 15–16 cm a hmotnosti 17–28 g. Hlava je šedá. Ozobí je tmavě šedé. Na hrdle je bílý pruh. Zobák je černý, duhovka oka je tmavě hnědá. Vrchní část těla je šedá, záď nažloutlá. Okraje peří jsou na křídlech světle olemované. Spodina je jasně žlutá. Ocas je šedý. Nohy jsou šedivé.
Obě pohlaví jsou si podobná barvou opeření, ale samice bývá menší.
Fotografováno ve dnech 1. a 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).