FABISPORUS SANGUINEUS (L.) Zmitr. – outkovka krvavá

Syn.: Boletus sanguineus L., Coriolus sanguineus (L.) G. Cunn., Microporus sanguineus (L.) Pat., Microporus sanguineus f. myriadoporus Biers, Petaloides sanguineus (L.) Torrend, Polyporus sanguineus (L.) Fr., Polyporus sanguineus f. albozonatus Henn., Polyporus sanguineus var. amphiporus Fr., Polystictus sanguineus (L.) Sacc., Polystictus sanguineus f. lactescens Henn., Polystictus sanguineus var. albozonatus (Henn.) Sacc., Pycnoporus sanguineus (L.) Murrill, Trametes cinnabarina var. sanguinea (L.) Pilát, Trametes sanguinea (L.) Lloyd, Trametes sanguinea var. intermedia Corner, Trametes sanguinea var. major Corner, Xylometron sanguineum (L.) Paulet
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité

Fabisporus sanguineus

Rozšíření: Druh je rozšířený celosvětově, je hojný především v tropických a subtropických oblastech.

Ekologie: Vyrůstá na mrtvém dřevě listnatých stromů; jednotlivě, častěji ale ve velkých skupinách. Způsobuje bílou hnilobu dřeva.

Fabisporus sanguineus

Popis: Plodnice jsou jednoleté, kožovité až korkovité, přisedlé k substrátu nebo připojené velmi krátkým třeněm, někdy bokem srůstají. Klobouk je polokruhový, vějířovitý, o průměru kolem 30 mm, šířce 22–30 mm a tloušťce 5–10 mm. Povrch klobouku je zpočátku sametový, později až lysý, v mládí je zbarvený v odstínech jasně oranžově červené v soustředných zónách, okraj plodnic je světlý, ostrý, hladký nebo zvlněný; barva plodnic časem bledne. Rouško má sytou oranžově červenou barvu, je pokryté drobnými okrouhlými póry v počtu 4–6 na milimetr, rourky jsou asi 1 mm dlouhé. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou cylindrické, 5–6 x 2–3 µm velké.

Záměna: Podobná outkovka rumělková (Pycnoporus cinnabarinus) vytváří tlustší plodnice s hranatými póry.

Využití: Je nejedlý. Využívá se v tradiční medicíně i v lékařství – má antibakteriální účinky, váže některé těžké kovy. Užití má i v průmyslu při testování produktů na ošetření dřeva a při biosanaci zeminy znečištěné oleji.

Fabisporus sanguineus
Fabisporus sanguineus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mowbray National Park).