Necítím se příliš povolán k probírání tohoto velmi obšírného a náročného tématu, ale přesto bych se pokusil shrnout základní pravidla, která byste alespoň trošičku měli dodržovat, aby vaše fotografie vypadaly k světu.
Na internetu najdete spoustu studií a odborných článků o kompozici (velmi často vysoce kvalitních), jeden z nejlepších si můžete přečíst zde. Mým cílem bylo soustředit se na fotografování květin.
Fotografovat květiny – a ještě navíc k dokumentačním účelům – je celkem obtížné, protože velmi často potřebujete dostat do záběru maximální množství informací, a to samozřejmě tak, aby byly velmi dobře viditelné. Ale i tato problematika se dá elegantně vyřešit. Zvláště když pořízenou fotku můžete elegantně upravit a ořezat v počítači.
Prvním a základním pravidlem by mělo být, že člověk by měl fotit tak, jak svět vidí a jak ho cítí. Žádná sebelepší pravidla pilně nastudovaná vám nepomohou, pokud se nad záběrem nezamyslíte a nepředstavíte si, jak bude v konečné fázi vypadat jako fotografie.
- Při komponování fotografie byste neměli zapomenout na:
- pravidlo, že do geometrického středu raději nebudeme centrovat
- pravidlo zlatého středu
- pravidlo třetin
- pravidlo souladu a harmonie (a nejen barev)
- pravidlo linií a diagonály
- pravidlo vyváženosti
- pravidlo rytmu
- pravidlo jednoduchosti
- pravidlo dominantnosti a podřízenosti
- pravidlo práce s hloubkou ostrosti
- pravidlo soudržnosti
- pravidlo hledání kontrastu
- pravidlo správného úhlu pohledu
- pravidlo řezat a řezat a řezat
Pravidlo – do geometrického středu raději ne
Geometrický střed není zrovna optimálním místem pro umístění hlavního objektu naší fotografie.
Pravidlo zlatého středu
Nerad bych se rozepisoval o tom, co zlatý střed je. Najdeme jej tak, že vedeme diagonálu v obdélníku a na ni vztyčíme kolmici z protilehlého rohu obdélníka. Podle studií je tento bod prvním bodem, kterého si lidské oko všímá. Pokud umístíme hlavní objekt do tohoto bodu, měl by okamžitě člověka zaujmout – a o to nám přece jde.
Pravidlo třetin
Používá se, pokud máte na fotografii horizont nebo horizontální linii (resp. vertikály).
No a příště o dalších „pravidlech“.
Za domácí úkol si zkuste udělat ořez vlastní fotografie tak, abyste měli květ na geometrickém středu a pak na zlatém středu a posuďte sami, co se vám bude líbit víc.