Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Chamaeleonidae
Syn.: Chamaeleo ater Lesson, 1832; Chamaeleo guentheri Boulenger, 1888; Chamaeleo pardalis Cuvier, 1829; Chamaeleon axillaris Werner, 1899; Chamaeleon krempfi Chabanaud, 1923; Chamaeleon longicauda Günther, 1891
Česká jména: chameleon pardálí, chameleon levhartí
Anglická jména: Panther chameleon
Rozšíření: Endemit severního a severovýchodního Madagaskaru, objevuje se také na přilehlých ostrůvcích Nosy Be, Nosy Boraha a Nosy Mangabe. Byl vysazen na Mauriciu a Réunionu.
Způsob života: Obývá převážně nížinné suché lesy, křovinaté porosty, ale i narušené a degradované biotopy v nadmořské výšce od 80 do 700(–950) m.
Tento samotářský stromový ještěr je obvykle vázán na konkrétní strom nebo keř. Aktivní je ve dne, potravu loví svým speciálním jazykem, který dokáže prudce vystřelit a lapit kořist ze vzdálenosti, jež může přesáhnout délku jeho těla. Živí se převážně suchozemskými bezobratlými, drobnými ještěrkami, velmi vzácně listy a květy.
Samci mají větší domovské okrsky než samice, které se často zdržují na malém území. Obě pohlaví spolu komunikují prostřednictvím fyzických gest a vizuálních signálů. Samice sděluje svůj stav zbarvením těla. Když samec narazí na protějšek připravený k páření, začne se dvořit, specificky se zabarví a pokyvuje hlavou. Po 3–6 týdnech březosti vyhrabe samice noru a naklade do ní 10–46 vajec. Hnízdo zahrabe, půdu udusá a místo zamaskuje listy a větvičkami. Po 6–12 měsících se líhnou mláďata, která váží 0,25–0,75 g. Pohlavně dospívá v 6 měsících věku. Samec se dožívá 5 let, samice díky stresu při reprodukci a kladení vajec pouze 1–2 roků po dosažení dospělosti.
Popis: Pestře zbarvený chameleon dosahuje délky 25–40 cm, samice je menší než samec. Zbarvení se liší geograficky, může být modrozelené, tmavě zelené, tyrkysové, oranžové, hnědé, červené s obrovskou variabilitou skvrn, pruhů nebo pásů kolem hlavy a očí. Hlava je shora zploštělá, hřbetní a hrdelní hřebínek je tvořený ostnatými šupinami. Zhrublé šupiny na čenichu tvoří u samců nosní výčnělek. Velké oči na bocích hlavy jsou až na malý otvor překryté srostlými víčky, každým okem může otáčet zvlášť do různých stran. Nohy jsou dlouhé a štíhlé, na každé jsou dva a tři srostlé prsty, postavené proti sobě.
Poznámka: Chameleon pardálí se z Madagaskaru vyváží a často je chován v teráriích jako domácí mazlíček. Podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Fotografováno dne 15. 9. 2022 (Réunion, Saint Gilles Les Bains, Jardin d’Eden).