Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Chamaeleonidae
Syn.: Chamaeleo verrucosus Cuvier, 1829
Česká jména: chameleon bradavičnatý
Anglická jména: Warty chameleon
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, který se vyskytuje na západě a jihu ostrova. Rozlišují se dva poddruhy, vedle nominátního je to ještě poddruh Furcifer verrucosus subsp. semicristatus, který žije v nejjižnější části ostrova.
Způsob života: Obývá suché tropické lesy, trnitý buš, savanu, ale i degradované biotopy člověkem ovlivněných oblastí, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 120 m.
Je to stromový a denní živočich, pomocí dlouhého lepkavého jazyka, který dokáže prudce vystřelit, loví především hmyz. V období sucha se ukrývá před slunečním žárem v písečných norách. Je samotářský a agresivně brání své území. Při komunikaci se svým partnerem mění zbarvení.
Samice snáší jednou ročně snůšku 30–60 vajec. Mláďata se líhnou po přibližně 200–270 dnech. Dospívají asi po 9–12 měsících.
Popis: Poměrně velký chameleon, dosahuje délky až 56 cm, samice je asi polovičního vzrůstu. Základní zbarvení je hnědé nebo šedé, různě skvrnité s bílým pruhem na každé straně. Samice jsou obvykle bledší barvy a samci jsou často zbarveni do zelena na břiše, ocase a končetinách. Jako všichni chameleoni je schopný měnit barvu. Na hlavě je vysoká přilba s výrazným temenním hřebenem. Rostrální hřebeny sahají až ke špičce čenichu, ale nespojují se. Boční hřeben je málo vyvinutý. Hřbetní hřeben u samců je tvořen maximálně 40 výraznými trny. Gulární hřeben sestává z 15–20 kuželovitých šupin. Dlouhý a chápavý ocas používá k uchopení při lezení.
Fotografováno dne 10. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Arboretum d’Antsokay).