Syn.: Agaricus autumnalis Peck, Agaricus caudicinus var. denudatus Pers., Agaricus marginatus Batsch, Agaricus unicolor Vahl, Galera marginata (Batsch) P. Kumm., Galerina autumnalis (Peck) A. H. Sm. et Singer, Galerina unicolor (Vahl) Singer, Galerula marginata (Batsch) Kühner, Galerula unicolor (Vahl) Kühner, Gymnopilus autumnalis (Peck) Murrill, Naematoloma marginatum (Pers.) Courtec., Nematoloma marginatum (Pers.) Courtec., Naucoria autumnalis Peck, Pholiota marginata (Batsch) Fr., Pholiota unicolor (Vahl) Gillet, Psilocybe marginata (Pers.) Noordel.
Další česká jména: čepičářka jednobarvá, čepičatka jednobarevná, čepičatka jednobarvá, čepičatka jehličnatá, čepičatka okrajová, čepičatka pásovaná, čepičatka podzimní, šupinovka jehličnatá
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Rozšíření a ekologie: Roste dosti hojně v červnu až říjnu v lesích všech typů na nevápenatých půdách od nížin po pahorkatiny, na trouchnivějícím dřevu jehličnanů, někdy ale i listnáčů, na pařezech, ležících kmenech, také na odřezcích dřeva a kůry. Vyrůstá většinou ve skupinách jednotlivých plodnic, méně často v menších trsech.
Popis: Klobouk má průměr 1–6 cm, v mládí je polokulovitý nebo tupě kuželovitý, později vyklenutý až plochý se středovým hrbolkem. Povrch klobouku je hladký, za vlhka slizký. Má ostrý rýhovaný okraj, v mládí se zbytky vela. Barva je za sucha žlutohnědá, za vlhka rezavě hnědá až tmavohnědá. Lupeny jsou přirostlé až mírně sbíhavé, na okrajích střídané s kratšími lupénky. V mládí mají okrově hnědou, později rezavou barvu. U mladých plodnic jsou zakryté blanitým závojem. Válcovitý třeň je vysoký 2–9 cm, 0,2–0,8 cm tlustý, má vláknitý povrch a nese převislý prsten, zpočátku bílý, později hnědnoucí a mizející. Třeň má žlutohnědou až tmavohnědou barvu, dole je tmavší, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je tenká, okrové barvy, vůně i chuť je slabě moučná. Výtrusný prach je rezavě hnědý, výtrusy světle hnědé, elipsoidní, bradavčité, se dvěma olejovitými kapkami, mají velikost 8–12 × 5–7 µm.
Záměny: Podobná je výborná jedlá opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis), ta se liší makroskopicky především tmavohnědými odstálými šupinkami na třeni pod prstenem a růstem v bohatých trsech.
Poznámka: Je smrtelně jedovatá, obsahuje α-amanitin jako muchomůrka zelená. Pro dospělého člověka je smrtelná dávka 12–15 plodnic. Otrava se projevuje s časovým zpožděním – první příznaky se mohou objevit až 24 hodin po požití, kritický je pátý den, kdy se projeví těžké poškození jater.
Fotografováno ve dnech 24. 10. a 31. 10. 2008 (Česko, okolí Roztok).