Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Gruiformes, Gruidae
Syn.: Antigone antigone (Linnaeus, 1758); Antigone australasiana Linnaeus, 1758; Ardea antigone Linnaeus, 1758
Česká jména: jeřáb Antigonin
Anglická jména: Sarus crane
Rozšíření: Areál jeřába Antigonina je rozdělen do několika izolovaných arel. Nejsevernější arela se nachází na severu Indie, na jihu Nepálu a Bhútánu, další leží v Myanmaru, Kambodži a Vietnamu. Nejjižnější arela je australská, táhne se od severu Severního teritoria přes Yorský poloostrov až po queenslandskou náhorní plošinu Atherton. Vyhynul v Malajsii, na Filipínách a v Thajsku.
Jsou rozlišovány tři poddruhy, na našich fotografiích je poddruh Antigone antigone subsp. gillae, známý ze Severního teritoria a Queenslandu.
Způsob života: Obývá otevřená stanoviště, savanu, stálé i sezónně zaplavované vnitrozemské mokřady, stálá sladkovodní jezera, bažiny, tůně, suché a vlhké louky, pastviny, umělé nádrže, kanály a zemědělsky obdělávané oblasti.
Je to výborný letec, létá s nataženým krkem. Rodinné skupiny o 3–5 členech se krmí společně. Při hledání potravy se pomalu pohybuje se skloněnou hlavou a sonduje svým dlouhým zobákem půdu. Živí se širokou škálou mokřadních rostlin a semen, velkým hmyzem, měkkýši, obojživelníky, plazy a drobnými savci.
Rozmnožuje se ve vlhkých oblastech v období dešťů. Je monogamní a vytváří doživotní svazky. Páry předvádí před pářením zásnubní tance s máváním křídel a ukláněním, doprovázené hlučným voláním. Hnízdí na bahnitém místě v mokřadu. Hnízdo je objemná kupa z klacíků, trav a rákosin. Samice snáší obvykle dvě vejce, které inkubuje sama po dobu 31–34 dnů, zatímco samec brání hnízdiště. Mláďata oděná v prachovém peří opouštějí hnízdo velmi brzy, ale zůstávají s rodiči do věku 85–100 dnů, než jsou vzletná.
Dožívá se přibližně 26 let.
Popis: Velký, převážně šedivý pták, dosahuje délky 152–156 cm, rozpětí křídel 250–280 cm a hmotnosti 6800–8400 g. Dospělý samec je celkově světle šedý. Na temeni je bledě hnědošedá holá kůže, zatímco ostatní části hlavy, horní část krku a hrdla jsou pokryta červenou nahou kůži. Ušní kryty jsou šedé. Dlouhý, špičatý zobák je světle šedý. Duhovka oka je světle hnědá až oranžová. Brada a některé horní části krku jsou pokryty řídkým černým peřím. Nohy jsou růžové až načervenalé.
Obě pohlaví si jsou podobná, samci jsou větší. U mladého jedince bývá nahnědlá hlava a horní část krku, opeření těla je hnědavé.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (2016) je klasifikován jako druh zranitelný (VU). Je ohrožen ztrátou stanovišť v celém svém areálu, odvodňováním mokřadů a degradací biotopu. Hrozbou je používání pesticidů, kolize s dráty, krádeže vajec a kuřat z hnízd. Tento druh je chráněn i mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Jeřáb Antigonin je v Indii symbolem manželské ctnosti. Maso jeřábů bylo ve starověkých hinduistických písmech považováno za tabu, některé kmeny jej považují za posvátného. Je uctíván a spojen s legendou, kdy mudrc Valmiki proklel lovce za to, že zabil jeřába, a to jej inspirovalo k napsání eposu Rámajána.
V Austrálii se vyskytují dva podobně zbarvené druhy těchto velkých ptáků, kromě tohoto druhu se můžeme na kontinentu setkat i s jeřábem australským (Grus rubicunda).
Fotografováno dne 22. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Hasties Swamp National Park).