Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Cracticidae
Syn.: Coracias tibicen Latham, 1801
Česká jména: flétňák australský
Anglická jména: Australian magpie, Black-necked magpie
Rozšíření: Areál druhu se nachází na většině území Austrálie a na jihu Nové Guineje. Zavlečen byl na Nový Zéland, Fidži a na Šalomounovy ostrovy. Na rozsáhlém území je rozlišováno devět poddruhů.
Způsob života: Žije v otevřených oblastech v blízkosti lesů, obývá zemědělskou krajinu, louky a pastviny, městské parky a zahrady. Vyhýbá se příliš hustým lesům a vyprahlým pouštím. Upozorňuje na sebe příjemným melodickým zpěvem, připomínající zvuk flétny. Často cestuje za potravou a vodou, aby se nakrmil a napil.
Živí se hmyzem a jeho larvami, pavouky, plži, semeny, listy, obilím. Loví ještěrky a myši. Krade vejce z hnízd jiných ptáků. Často hoduje na mršinách u cest.
Je společenský, dominantní pár žije ve skupině až 10–20 jedinců, kteří brání své území. V období rozmnožování je velmi teritoriální a tvrdě napadá vetřelce, dokonce i člověka. Obvykle útočí zezadu bez varování. Hnízdní období závisí na geografické poloze. V severních částech kontinentu hnízdí mezi červnem a zářím. V chladnějších oblastech probíhá rozmnožování od srpna do září, v horském pásmu až do ledna. Objemné miskovité hnízdo z klacíků, trav a kůry staví samice na vysokém stromě, ve vidlici větví asi 15 metrů nad zemí. Interiér je vystlán jemnými travinami a ovčí vlnou. Samice snáší 3–5 vajec, která sama inkubuje po dobu asi 20–21 dní, zatímco samec chrání a brání hnízdiště. Mláďata krmí a vychovává matka společně nezralými členy rodinné skupiny. Potomci jsou vzletní přibližně 24 dní po vylíhnutí. Mladí jedinci opouštějí rodinu ve věku dvou let a vytváří hejnka, dokud nenajdou vhodné místo k hnízdění.
Popis: Tento středně velký pěvec oděný v černobílém opeření dosahuje délky 38–44 cm, rozpětí křídel 80 cm a hmotnosti 210–360 g. U dospělého samce je bílý zátylek, ramena, podocasí a horní část ocasu. Zbytek těla je černý. Silný, špičatý zobák je světle šedomodrý s načernalou špičkou. Duhovka oka je kaštanově hnědá. Nohy jsou šedočerné. Dospělá samice je podobná samci, ale bílé plochy jsou černě skvrnité, což jí dodává šedivější vzhled.
Poddruhy se liší velikostí těla, zobáku a křídel, rozsahem bílých a černých ploch na ocase, křídlech a zádech.
Poznámka: Tento černobílý opeřenec dovede napodobit zpěv jiných ptáků a různé zvuky. Objevuje se v australských písních a pohádkách, vyobrazen je na znaku a vlajce státu Jižní Austrálie, pro svou bojovnou povahu se vyskytuje na emblémech australských sportovních klubů, jejichž dresy jsou černobíle pruhované.
Fotografováno dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).