Haematopus fuliginosus Gould, 1845; ústřičník australský

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Haematopodidae
Česká jména: ústřičník australský
Anglická jména: Sooty oystercatcher

Haematopus fuliginosus, ústřičník australský
Haematopus fuliginosus, ústřičník australský

Rozšíření: Australský druh, vyskytuje se při pobřeží Austrálie a Tasmánie. Jsou rozlišovány dva poddruhy, nominátní najdeme v jižní části areálu, od západoaustralských ostrovů Houtman Abrolhos přes pobřeží a ostrovy Jižní Austrálie a Tasmánie až po východní pobřeží po Brisbane. Poddruh Haematopus fuliginosus subsp. opthalmicus je soustředěn naopak při pobřeží severním, od Shark Bay v Západní Austrálii po ostrov Lady Elliot na jihovýchodě Queenslandu.

Způsob života: Obývá mořské přílivové oblasti, písčité a oblázkové pláže, skalnaté pobřeží, útesy a korálové ostrovy. Mimo období hnízdění navštěvuje bažiny a písečné pláže.
Potravu vyhledává dlouhým, citlivě zakončeným zobákem, pojídá přílipky, surmovky, mlže, korýše, ostnokožce, chroustnatky a malé ryby při odlivu.
Je monogamní a teritoriální. Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Hnízdo je prohlubeň v zemi, často mezi kameny. Samice snáší 2–4 vejce, která jsou inkubována po dobu 24–27 dní. Mláďata se po vylíhnutí čile pohybují. Rodiče je krmí i v době, kdy jsou vzletná.

Popis: Černý přímořský pták dosahující délky 46–52 cm a hmotnosti 550–900 g. Zobák o délce 5–8 cm je červený. Duhovka oka je červená, oční kroužek je zářivě červený. Nohy jsou růžovočervené. Ocas je protáhlejší. Samice je větší a těžší než její partner, ale její křídla jsou kratší a zobák je tenčí a delší.
Nedospělí jedinci jsou matnější a hnědší, špička zobáku je hnědá, duhovka oka je hnědá a nohy jsou šedohnědé.

Haematopus fuliginosus, ústřičník australský
Haematopus fuliginosus, ústřičník australský

Fotografováno dne 20. 11. 2023 (Austrálie, Jervis Bay Territory, Booderee National Park).