Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Haematopodidae
Česká jména: ústřičník velký středoasijský
Anglická jména: Eurasian oystercatcher
Rozšíření: Druh Haematopus ostralegus obývá severní a východní Evropu, západní a východní Asii. Zimuje v pobřežních oblastech jižní Evropy, severní Afriky, jižní i jihovýchodní Asie. V areálu je rozlišováno několik poddruhů. Poddruh Haematopus ostralegus subsp. longipes hnízdí na území jižní Ukrajiny, evropského Ruska, západní Sibiře a Kazachstánu, zimuje na pobřeží východní Afriky, Arábie a Indie.
Způsob života: Obývá mořské přílivové oblasti, skalnatá i písčitá pobřeží, slané močály, vnitrozemská říční údolí i ústí řek. Kořist závisí na krmné oblasti, vyhledává ji dlouhým, citlivě zakončeným zobákem.
Živí se kraby, larvami hmyzu, mlži, plži, přílepkami a dalšími měkkýši, do jejichž schránek se dobývá různými technikami, včetně bušení o skálu.
Je monogamní a teritoriální v době hnízdění. Hnízdo je vyškrábaná prohlubeň v zemi, v oblázcích nebo v dunách, vystlaná skořápkami nebo kousky rostlin. U hnízd umístěných ve vnitrozemí je prostor uvnitř vystlán trusem drobných savců. Samice snáší 2–5 vajec, která jsou inkubována po dobu 24–27 dní. I když jsou mláďata od vylíhnutí plně vyvinutá a během 24 hodin opouští hnízdo, rodiče jim přinášejí potravu přibližně 35–42 dní, do doby než jsou vzletná.
Migruje ve skupinách o 25–70 jedincích uspořádaných ve volných řadách, ve dne i v noci. Je velmi věrný svým zimovištím. Samice pohlavně dospívá ve 3 letech, samec ve 4 letech. Dožívá se věku 15 let.
Popis: Větší robustní bahňák dosahující délky 40–45 cm, rozpětí křídel 80–86 cm a hmotnosti 425–820 g. Zobák je 75–76 mm dlouhý, oranžově červený s oranžově žlutou špičkou. Duhovka oka je červená. Svrchní část těla, hlava, krk a horní polovina hrudi jsou leskle černé. Spodek hrudi a zbytek spodní části jsou bílé. Bílý je také kostřec a zadní lem křídel. Nohy jsou růžové. Dospělý nehnízdící samec vykazuje úzký bílý pololímec. Červená barva zobáku a očí je matnější a nohy jsou světlejší. Samice je podobná samci, ale je o něco větší s delším zobákem (80–81 mm).
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2019) klasifikuje ústřičníka velkého jako druh téměř ohrožený (NT). Je ohrožený degradací stanovišť na svých zimovištích, výstavbou pobřežních hrází, těžbou a únikem ropy, rušením člověkem, lovem, odběrem vajec. Je náchylný na ptačí chřipku.
Poznámka: Jednotlivé poddruhy se liší geografickým rozšířením, délkou zobáku, lemem bílých křídel a intenzitou černé na svršku.
Fotografováno ve dnech 23. 1. a 2. 2. 2023 (Omán, Súr a pobřeží u Al Sawadi).