Syn.: Choretis galvestonensis Herbert, Hymenocallis galvestonensis (Herbert) Baker, H. galvestonensis subsp. angustifolia Traub, Pancratium liriosme Raf.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Druh jihu USA, jehož areál leží v Louisianě a přilehlých oblastech států Texas, Oklahoma, Mississippi, Arkansas a Alabama.
Ekologie: Močály, bažiny, vodní nádrže, příkopy a lužní lesy v nižších polohách, ve výškách do 200 m n. m. Kvete brzy na jaře.
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou, šedavě hnědou cibulí, 4,5–6 × 5–6 cm. Listů je 5–8, jsou řemenovité, 30–85 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, kožovité, zelené. Stvol je 65–90 cm vysoký, zploštělý, modrozelený, listeny toulce dva, 4,5–8 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké. Květy po 3–12 v okoličnatém květenství, vykvétají postupně, jsou vonné; okvětní cípy jsou čárkovité, 6–9 cm dlouhé a 4–8 mm široké, bílé; tyčinky jsou v dolní části spojeny blanitou nálevkovitou pakorunkou se zvlněným a hrubě zubatým okrajem, která dosahuje 4–5 cm v průměru, je bílá se žlutozeleným středem; prašníky jsou 1–2,3 cm dlouhé, pyl je žlutý, pestík zelený, v dolní části bledší, 10–17 cm dlouhý. Plodem je tobolka asi 2 cm dlouhá; semena 2 × 1,5 cm.
Záměny: Podobný areál má i druh Hymenocallis occidentalis, který vypadá podobně. Ten však kvete až od července, jeho listy jsou spíše obkopinaté, šedozelené, okraj pakorunky je výrazněji zubatý.
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Jean Lafitte National Park).