Syn.: Agaricus fascicularis Fr., Agaricus fascicularis Huds. Agaricus sadleri Berk. et Broome, Clitocybe sadleri (Berk. et Broome) Sacc., Dryophila fascicularis (Fr.) Quél., Geophila fascicularis (Fr.) Quél., Hypholoma fasciculare (Fr.) P. Kumm., Nematoloma fasciculare (Fr.) P. Karst., Pratella fascicularis (Fr.) Gray, Psilocybe fasciculare (Fr.) Kühner, Psilocybe fascicularis (Huds.) Kühner
Další česká jména: žlutotřepenitka svazčitá
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Rozšíření a ekologie: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule a v Austrálii. Vyrůstá velmi hojně v trsech na rozkládajícím se dřevu listnatých a méně často i jehličnatých dřevin v listnatých a smíšených lesích, ale i mimo les. Může růst i z trouchnivějícího dřeva ukrytého pod zemí. Najdeme ji od dubna do listopadu, hlavní období růstu je v září a říjnu, může se objevit i za mírné zimy.
Popis: Klobouk má v průměru 2–7 cm, zpočátku je zvoncovitý, později polokulovitý až ploše rozložený, ve středu někdy s malým hrbolkem. V mládí jsou kloboučky obaleny žlutavým vláknitě blanitým mizejícím závojem, jehož zbytky zůstávají na okraji a brzo mizí. Klobouk má ve středu rezavě hnědou barvu, směrem k okraji se barva mění v oranžovou až sírově žlutou. Lupeny jsou husté, vysoké 3–5 mm, přirostlé zaobleně ke třeni, v mládí sírově žluté, později nazelenalé, šedozelené, čokoládově hnědé až černé.Třeň je 5–12 cm dlouhý, kolem 0,5 cm tlustý, válcovitý, většinou zprohýbaný, nahoře vločkovitě ojíněný, v mládí s pomíjivým zbytkem závoje, dole plstnatý. Má sírově žlutou, dole rezavou barvu. Dužnina je tenká, pružná, má žlutavou barvu. Vůně je nevýrazně houbová, zemitá, chuť odporně hořká, svíravá. Výtrusný prach je purpurově hnědý, výtrusy hnědé, elipsoidní, hladké, 5–8 × 3–5 µm velké.
Záměny: Podobá se dalším třepenitkám. Třepenitka maková (Hypholoma capnoides) má lupeny v mládí světlé, později makově šedomodré, není hořká, je jedlá. Třepenitka cihlová (Hypholoma sublateritium) je větší, s cihlově červeným zbarvením na klobouku a žlutými lupeny, je jen mírně nahořklá, nejedlá. Třepenitka maličká (Hypholoma subviride) je drobnější, s více rozloženými kloboučky, je jedovatá.
Poznámka: Třepenitka svazčitá je jedovatá, způsobuje parafaloidní otravy, které mají podobný průběh jako faloidní otravy muchomůrkou zelenou a jízlivou. Příčinou je ale jiný jed – gyromitrin, nejsou tak nebezpečné.
Fotografováno 11. 10. 2008 a 14. 10. 2008 (Česko, Roztoky).