Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Hylidae
Syn.: Hyla crepitans Wied-Neuwied, 1824
Česká jména: rosnička gladiátorská
Anglická jména: Emerald-eyed tree frog
Rozšíření: Tento druh žije ve dvou oddělených arelách. První se nachází na území od Panamy přes severní Kolumbii, většinu Venezuely, ostrovy Trinidad a Tobago, Surinam, Guyanu, Francouzskou Guyanu až po severní Brazílii. Druhá arela je z velké části omezena na oblast atlantického lesa v Brazílii.
Způsob života: Obývá řadu stanovišť, vlhký tropický les, rozsáhlou oblast vlhkých savan, pastviny, degradovaná stanoviště poblíž lidských obydlí, v pásmu od mořského pobřeží až do hor, do nadmořské výšky okolo 2300 m.
Stromový noční druh, nachází se na listech keřů a stromů v blízkosti vodních toků. Žije i v degradovaných stanovištích, včetně měst oblastí a v blízkosti.
Rozmnožuje se obvykle na začátku období dešťů, v zatopených savanách, v místech s bohatou listovou vegetací, ve které se skrývá před predátory a před sluncem. Je samotářská, samci se sdružují do skupin v období páření. Po spáření samice klade až 1000 vajec do kaluže nebo do jezírka. Samice mohou položit přes 1000 vajec. Vejce se vznášejí 24 hodin a pak se potápí. Pulci jsou šedí nebo světle hnědí, ocas má více žlutých odstínů. K metamorfóze dochází přibližně za 3 měsíce.
Dospělí jedinci se živí hmyzem, pulci pojídají řasy. K predátorům patří obří vodní ploštice (Lethocerus americanus), hadi, např. Leptodeira annulata a obojživelníci např. ropucha obrovská (Rhinella marina).
Popis: Středně velká žába s dlouhýma nohama, dosahuje délky 59–68 mm. Dorsální hladká kůže je narůžovělá s tmavšími hnědými skvrnami, často ve tvaru X. Ventrální kůže je granulární. Duhovka je kovově zelená. Na horních plochách stehen jsou tmavé pruhy, které zasahují až na jejich vnitřní stranu.
Fotografováno ve dnech 12. a 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos).