Syn.: Boletus hirsutus Scop., Boletus hirtus Vent., Boletus hispidus Bull., Boletus spongiosus Lightf., Boletus velutinus Sowerby, Boletus villosus Huds., Hemidiscia hispida (Bull.) Lázaro Ibiza, Inodermus hispidus (Bull.) Quél., Inonotus hirsutus (Scop.) Murrill, Phaeolus endocrocinus (Berk.) Pat., Phaeoporus hispidus (Bull.) J. Schröt., Polyporus endocrocinus Berk., Polyporus hispidus (Bull.) Fr., Polystictus hispidus (Bull.) Gillot et Lucand, Xanthochrous hispidus (Bull.) Pat.
Česká jména: rezavec štětinatý (Antonín 2006)
Slovenská jména: ryšavec srstnatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Hymenochaetaceae Imazeki et Toki – kožovkovité
Rozšíření: Je znám z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Roste hojně, jednotlivě nebo i v malých skupinách, na živých i odumřelých kmenech a větvích listnáčů, především jasanů, jabloní, ořešáků, jilmů a moruší. Vyrůstá většinou jednotlivě, někdy v malých srůstajících skupinách.
Popis: Klobouk je polokruhovitý o průměru 6–30 cm, 4–10 cm tlustý, bokem přirostlý. Povrch klobouku je v mládí sametový, okrový, později výrazně hrubě štětinatý, barvy žlutočervené až rezavě hnědé, ve stáří olysává, postupně černá. Rourky jsou dlouhé až 2 cm, póry malé, okrouhlé až hranaté, zpočátku okrové, v šikmém světle lesklé, později světle rezavě hnědé, v mládí s kapkami hořké tekutiny. Dužnina rezavě hnědá, v mládí šťavnatá. Plodnice jsou jednoleté, objevují se v letních měsících, zčernalé přetrvávají v průběhu roku. Výtrusný prach je rezavý, výtrusy elipsoidní, 9–12 × 4–10 μm velké.
Záměny: Dobře rozeznatelný druh podle velkých, na svrchní straně hrubě štětinatých plodnic.
Využití: Je nejedlý. Způsobuje bílou hnilobu dřeva, napadá především celulózu a lignin, dřevo křehne.
Fotografováno dne 31. 7. 2011 (Česko, Čechy, Roztoky).